Moskisvet.com
image (28)

Visoki obrati

Je prenos zavesti resnično mogoč?

S.R.
28. 02. 2011 10.58
5

Filozofi se že tisočletja ubadajo z dilemo, ali človeški 'jaz' obstaja v umu, telesu ali obeh. Švedski znanstveniki pa zdaj trdijo, da lahko človeški možgani fizični zaznavi telesa dodajo zunanje objekte, kot je na primer tretja roka.

Poleg tega pa naj bi bilo mogoče tudi projiciranje lastnega uma v drugo telo. Sicer je vprašanje, ali bo to razjasnilo filozofske debate ali vso zadevo še bolj zapletlo, vsekakor pa bo imela teorija v primeru, da jo bodo znanstveniki uspeli potrditi, pomemben vpliv na navidezno resničnost, robotiko in uporabo protez.

Znanstveniki z inštituta Karolinska v Stockholmu so namreč izvedli vrsto preizkusov, med katerimi so realistično protezo roke postavili na mizo poleg desne roke testnega osebka, tako da je slednji lahko videl vse tri. Nato so se znanstveniki izmenično dotikali osebkove desne roke in proteze. Pričakovali so, da bodo možgani desno roko doživeli kot svojo, medtem ko se za protezo ne bodo zmenili. Arvid Guterstam, eden izmed znanstvenikov, ki so izvedli preizkus, pa pravi, da so bili rezultati povsem drugačni, saj je v možganih ''nastal konflikt o tem, katera desna roka je dejansko prava.'' Še bolj zanimivo pa je to, kako so možgani konflikt rešili, saj niso ločili med pravo in umetno roko, temveč so obe sprejeli kot del podobe telesa, tako da so se osebki počutili, kot da imajo tri roke. Rokam so med drugim tudi 'grozili' z nožem, možgani pa so se pri umetni in pravi roki odzvali z enako količino stresa.
Znanstveniki upajo, da bodo rezultate preizkusa v prihodnosti lahko uporabili pri pacientih, ki po možgansk kapi ostanejo delno ohromljeni. Slednji bi na podoben način namreč lahko v možgansko podobo telesa vključili protezo, a hkrati v podobi ohranili tudi paralizirano roko. Pojavili pa so se tudi dokaj bizarni predlogi, da bi podobno tehnologijo uporabili tudi pri ljudeh z izjemno zahtevnim poklicem.

Največkrat so pri tem omenjali gasilce in reševalce, ki bi jim tretja roka prišla še kako prav. Vzporedna študija pa naj bi prinesla še bolj zanimive rezultate. Ljudje naj bi namreč svoj 'fizični jaz' doživljali zunaj svojega telesa, občutili pa naj bi ga celo v telesih drugih testnih osebkov, a še ni znano, kako so znanstveniki to dosegli. Vodja študije Henrik Ehrsson pravi, da ''če lahko pojasnimo, kako možgani dojemajo koncept lastništva telesa, lahko projiciramo lastništvo na umetna in celo virtualna telesa, poleg tega pa bi lahko dve osebi med seboj tudi zamenjali telesi.''

Kolikor je znano, je znanstvenikom do zdaj uspelo ''prenesti'' zavest osebkov v druga telesa, ne pa v nežive objekte. V podobni študiji, v katero so vključeni tudi roboti, pa raziskovalci poskušajo ugotoviti, ali lahko človek svoje navidezno telo pomanjša na velikost majhne lutke.

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 578