Zelo popularna je tudi zloraba nekaterih zdravil, ki so pravzaprav droge na recept. V ameriških lekarnah dobiš marsikaj, samo dobre 'veze' med zdravniškimi vrstami moraš imeti. Zelo popularna so zdravila proti bolečinam, ki so osnovana na opiatih (kamor štejemo tudi heroin). Vsi, ki ste na POP TV spremljali nadaljevanko 'Zdravnikova vest' (House) veste, da je bil glavni lik dr. House (igra ga Hugh Laurie) odvisen od protibolečinskih tablet, ki jih v ZDA imenujejo Vicodin. Slednji je mešanica sestavin hidrokodona (ki je opiat) in paracetamola. Od Vicodina človek lahko postane odvisen, podobno kot pri ostalih opiatih, kar smo na koncu nadaljevanke opazili tudi pri Housu.
Američani izredno radi posegajo po tabletah, njihovi zdravniki jih z veseljem predpisujejo za lajšanje tegob. Vse to je voda na mlin gigantski farmakološki industriji, ki se debeli na račun 'zadetih' Američanov in drugih nevednih predstavnikov zahodnih in drugih narodov.
Na drugi strani je na podlagi raziskav in aktivizma v nekaterih državah prišla v lekarne tudi prepovedana droga marihuana. Posušeni vršički te (o)mamljive zeli dokazano blažijo tegobe ob slabostih, bruhanju, ki se pojavljajo ob kemoterapiji, zmanjšujejo možnost pojavljanja glavkoma zaradi nižanja pritiska v zrklu in imajo antialergijski učinek. Verjetno vsi veste, da se vršičke lahko kadi, jih destilira in s tem pridobiva opojno eterično olje ter prekuhava v mastni tekočini, ki se jo potem uporablja za izdelavo raznih hranljivih (vendar opojnih) izdelkov. Marihuana v medicinske namene je dovoljena v nekaterih ameriških zveznih državah, v Kanadi, Nemčiji, Avstriji, Španiji, Italiji, Izraelu, na Nizozemskem, Finskem in Portugalskem. Izvor medicinske 'trave' največkrat ni znan, vendar jo po vsej verjetnosti uvažajo iz redkih držav, kjer se ljudje tudi v javnosti popolnoma zakonito lahko 'zakajajo' s to trdoživo rastlino.
V preteklosti je bila večina danes prepovedanih drog popolnoma legalna in celo priporočljiva. Leta 1885 je ameriško podjetje Lloyd Manufacturing v lekarne poslalo izdelek za otroke, ki bi danes stal približno 15 evrov (takrat 10 dolarskih centov). Kapljice iz kokaina so obljubljale takojšnje prenehanje bolečine in tudi 'boljše' duševno počutje. Na drugi strani Atlantika so pri priznanem nemškem proizvajalcu zdravil Bayer izdelali popoln nadomestek za morfij, ki je bil takrat že zelo široko uporabljan. Med letoma 1898 in 1910 je bilo 'zdravilo' z imenom 'Heroin' znano sredstvo proti kašlju, ki so ga skrbeči starši pogosto dajali otrokom. Po pričevanjih takratnih uporabnikov je bilo zelo uspešno in je poleg otroškega kašlja pomirilo tudi otroško razposajeno vedenje. Proizvajalec je zagotavljal, da 'Heroin' za razliko od morfija ne povzroča odvisnosti.
Danes je jasno, katere droge je dovoljeno zlorabljati in katerih ne. Alkohol se uporablja celo v kulinariki, za tobak je postalo jasno, da povzroča hudo odvisnost in lahko zaradi njega umreš v mukah in bolečinah, v Afganistanu pa se še vedno proizvede več kot 90 odstotkov vsega opija na svetu. Droge bodo vedno prisotne in vedno bo nekdo mastno služil z njimi. Na recept ali brez.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV