Ritual potega cigarete iz novo odprte škatlice najboljše tobačne znamke, prižig, prvi vdih, izdih in občutek ugodja so med glavnimi razlogi za kajenje, ki vam jih bo naštel kadilec. Čik po hrani, čik po seksu, čik po nokavtu neotesanca, ki otipava vaše dekle, pa lahko kadilski razvadi daje stalnost in dolgotrajnost.
Kateri bi na drugi strani bili najpomembnejši razlogi za prenehanje kajenja?
Začnemo lahko pri navadnem smradu. Če si kadilec, potem je velika verjetnost, da boš smrdel kot poln pepelnik. Protikadilski zakon je to verjetno močno zmanjšal, saj so bili zakajeni lokali glavni vzrok smrdečih oblačil. Naslednja ovira bi bil lahko kadilski zadah. Vsaj pri prvem poljubu, saj so kadilke močno v manjšini.
Če kadilec le uspe priti do prvega poljuba, je v praksi kmalu na vrsti seks. Vsaj moški upamo tako. Tobačne učinkovine vplivajo tudi na erekcijo, saj nikotin zožuje žile in lahko delno povzroči mlahavost vašega orodja. No, slednje je odvisno tudi od drugih dejavnikov.
V tobačnem dimu je do 4000 učinkovin
Strup v dimu omejuje razvoj, proizvodnjo in gibanje semenčic. Znanstveniki so dokazali, da sta popolna in delna moška neplodnost povezani tudi s kajenjem. Vpliv cigaret na okušanje hrane in pijače je za marsikoga zanemarljiv ali vsaj nepomemben faktor. Vendar veliko ljudi, ki so prenehali kaditi, trdi, da je razlika očitna. Strupi v tobačnem dimu slabo vplivajo na brbončice, jih nevtralizirajo in povzročijo nižjo prekrvavljenost jezika. Za enologa, kuharja in kakšnega ljubiltelja hrane je to verjetno zelo pomembno. Isto velja za voh. Receptorji za vonj so močno oslabljeni zaradi dima. Govori se tudi o zmanjšanem zaznavanju feromonov, pomembnih povezovalcev moškega in ženske, ki naj bi jih zaznali z vohom. Torej je po tej teorij težje zavohati voljno žensko. Vendar bo za potrditev te teorije treba počakati na rezultate raziskav.
Jasen negativen vpliv tobačnega dima je v športu, še posebej v aerobnih disciplinah, kjer moramo hitreje dihati (sem spada tudi seks). Tobačni dim in katran uničujeta pljučne mehurčke (alveole), prek katerih absorbiramo sestavine zraka. Zato se nam lahko močno zmanjšata pljučna kapaciteta in absorpcija kisika. Tobačni dim lahko povzroči krvne strdke, ki so smrtonosni, če v možganih ali srcu zamašijo žilo in prekinejo krvni obtok.
Najpomembnejši negativni učinki kajenja so vpliv na alergije, bolezni srca in ožilja in različna rakasta obolenja. Kadilci v povprečju do 22-krat pogosteje zbolevajo za rakom kot nekadilci. Zbolevanje za rakom na pljučih in v žrelu je pri kadilcih zelo pogosto, umrljivost je velika. Kajenje poleg najhujših obolenj zmanjšuje telesno odpornost, kar se kaže v povečani pojavnosti alergij in obolevanjih s prehladnimi in drugimi akutnimi obolenji.
Kaj torej preostane kadilcem? Predvsem zavedanje tega kaj počnejo s kajenjem sebi in ljudem okoli sebe. Končna odločitev pa bo vedno ostala njihova.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV