Izumiteljski storilec si je nadel ime Justus Felix. Po lastnih navedbah v anonimnem pismu naj bi pripadal t. i. samooklicanemu Socialdemokratskemu sodišču, oddelku za izvršbe. Felix je želel s poštno bombo kaznovati in opozoriti družbene zločince, bankirje in urednike časopisov ter jih je oklical za vampirje in parazite tedanje družbe. Obenem je dodal tudi, da iskreno verjame v učinkovitost bombe pri kaznovanju omenjenih oseb.
Drugi smrtonosni paket je sledil čez devet mesecev. Tokrat pošiljka ni prispela do pravega naslovnika. Naslovljena je bila na stockholmskega notarja Alfreda Valentina, ki paketa ni želel sprejeti, ker je bil ta premalo frankiran in bi moral doplačati poštnino, kar pa je notar zavrnil. Zato je paket odprl poštni uslužbenec, v njem pa je bila majhna steklenička parfuma. Ko je uslužbenec iz stekleničke potegnil zamašek, je to sprožilo manjšo eksplozijo. Nesrečni poštar je izgubil prst in utrpel hude poškodbe oči. Tudi tokrat je bila policija nemočna, saj so bili dokazni materiali ob eksploziji uničeni.
Tudi tokrat je po napadu sledilo pismo. Časopis "Dagen" je objavil Felixovo ročno napisano pismo, v katerem je Švede svaril pred svojimi dejanji. Švedi so potem množično začeli zavračati pakete na pošti in nekatere pošiljke v pregled prinesli tudi na policijske postaje.
Toda Felixu je sreča tedaj obrnila hrbet. Njegovo pismo, natančneje pisavo, je v časopisu videl in prepoznal njegov dolgoletni sodelavec Alf Larsson in o tem obvestil policijo. Povedal jim je, da za bombnimi napadi najverjetneje stoji zdravnik Martin Ekenberg.
Nesrečni izumitelj
Ekenberg je takrat živel v Londonu in se ukvarjal z mnogimi izumi. Med drugim je razvijal tudi postopek, kako meriti mlečno maščobo, iznašel pa je mlečni prah, s katerim bi lahko hranili ribe v ribogojnicah. Vendar se mnoge ideje, tudi omenjeni ideji, niso uresničile. Za njegove izume je zmanjkalo denarja, saj je ravno Karl Frederik Lundin preklical finančna sredstva za njegove izume. John Hammar pa je bil tisti, ki je Lundinu svetoval, naj ne financira več Ekenbergovih izumov, saj naj bi bili po njegovem mnenju nesmiselni. Tako je v Ekenbergu iz dneva v dan naraščalo sovraštvo do nadrejenih, vse dokler ni poslal prvega pisma.
Švedski policisti so kmalu po prijavi pripotovali v London. Sprva so bili zelo začudeni, saj je Ekenberg deloval zelo uglajeno in prefinjeno ter so začeli celo dvomiti o njegovi krivdi. Ko pa so preiskali njegov dom, so v njem našli pravo malo delavnico za izdelavo bomb. Dvom se je razblinil in Ekenberg se je znašel v priporu.
Nesrečni Ekenberg je ustvaril mnogo izumov, poznan pa je le po enem. Čeprav se paketne bombe po nesrečnem spletu naključij sploh ni domislil Ekenberg. Že davnega 1764. leta je danski poročnik Poulsen na dom anonimno prejel zaboj, v katerem je bil smodnik, ki se je ob odprtju vžgal in poročnika hudo ranil.
Poštni bombaš Ekenberg za svoje napade sicer ni bil nikoli obsojen. Preden je Velika Britanija nesrečnega izumitelja predala švedskim oblastem, je le-ta umrl v svoji celici. Umrl je zaradi srčnega infarkta.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV