Ko gre za izdelavo avtomobila, prav nič ni naključje. To velja tudi za črne pike in črn pas na vetrobranskem steklu. Črn sitotisk na robovih stekla oz. t. i. frit pas je keramični premaz, odporen na vročino, vžgan v steklo in ga je zato nemogoče spraskati. Varuje uretansko tesnilo, ki skrbi, da vetrobransko steklo ostane na svojem mestu, da ne odstopi in da voda ne vstopi v vozilo, neravna površina pa omogoča boljšo oprijemljivost lepila.
Črn rob preprečuje, da bi sončni žarki vplivali na kakovost lepila in ga posledično uničili. Njegov namen je tudi estetski, saj se tako lepilo od zunaj ne vidi. Pike nudiji bolj eleganten prehod proti črnemu robu, kot bi bila odrezana črta. Tako je tudi manj moteče za voznika in manj očitno. Nimajo pa pike samo estetske narave. Vetrobranska stekla ukrivljajo v talilnih pečeh in frit se zaradi črne barve segreje hitreje. Ker bi lahko prevelika temperaturna razlika med tema deloma povzročila optično izkrivljanje in bi se posledično svetloba napačno lomila in motila voznika, na pomoč priskočijo pike. Te namreč omogočajo postopen temperaturni prehod in s tem ne le karseda zmanjšajo, pač pa tudi zakrijejo manjšo distorzijo.
Frit je v vsesplošno uporabo stopil v 50. in 60. letih 20. stoletja, ko so proizvajalci pri spajanju stekla in šasije namesto kovinskih letvic začeli uporabljati lepilo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV