Na letošnjem, že 38. reliju Dakar, po 18 letih prvič ne bo slovenskega puščavskega lisjaka Mirana Stanovnika. »Spoštovani prijatelji, čas je, da vam sporočim novico o odsotnosti na prihajajočem reliju Dakar. Ne bom rekel, da je slaba, prav tako ne, da je dobra. Je pa v tem trenutku zagotovo pravilna. Hvala za vso podporo in vse vzpodbudne besede. Ostajamo na vezi! Miran,« je zapisal na svojem Facebook profilu. Motorist in župan občine Log-Dragomer je zaradi spremembe poteka proge tik pred zdajci ostal brez sponzorja in 30 tisočakov, zaradi česar se zloglasnega relija, ki se bo v začetku januarja odvijal v Južni Ameriki, ne bo mogel udeležiti.
Sponzorju naj bi bil ključni trg ravno Peru, kjer pa trasa ne bo potekala. Glede Dakarja brez Peruja je v intervjuju miranstanovnik.blogspot.si dejal: »Črtanje Peruja za Dakar gotovo pomeni izgubo. Reli bo ostal še brez tistega malo pravih sipin, brez puščave Atacama. Kar ne pomeni, da bo dirka lahka, prej nasprotno. Bo pa manj romantična, še dlje od afriškega originala in še bližje nori enduro dirki. Dirkače čaka vožnja na visoki nadmorski višini po Boliviji, kjer smo imeli zadnji dve leti obakrat slabo vreme z nizkimi temperaturami in povem vam, da je to precej težka izkušnja.« Spomladi se namerava vseeno udeležiti dirke v Abu Dabiju, pa tudi kakšnih manjših dirk.
Slovenci bomo vseeno imeli svojega predstavnika na tej zahtevni preizkušnji. Naše barve bo zastopal Simon Marčič. »Dakar Rally 2016 se približuje in priprave nanj so v polnem teku!« je zapisal konec novembra na svojem Facebooku in objavil nekaj fotografij iz Francije, kjer so vkrcali motorje na ladjo. »Motor smo v mestu Le Havre (Francija) vkrcali na ladjo. Vse je potekalo brez zapletov, organizator je pokazal veliko razumevanja. Čeprav letos na Dakarju dirkam sam, v razredu "miles moto" ne bom prepuščen sam sebi. Podporo mi je namreč ponudila nizozemska ekipa BAS. Že pri vkrcanju motorja so mi pomagali in na kamion vzeli moje pnevmatike in rezervni pogonski agregat,« je dodal. Marčič se je relija Dakar udeležil tudi preteklo leto, in sicer z nizozemsko ekipo.
Letos bo reli Dakar že osmič potekal v Južni Ameriki. Najtežja vzdržljivostna preizkušnja je prvotno – od leta 1979 naprej – večinoma potekala od francoskega Pariza do senegalskega Dakarja. Ker so bile razmere v Afriki leta 2009 nestabilne, predvsem s političnega stališča, pa so dirko tega leta prvič izpeljali v Južni Ameriki. Posebnost relija niso le dolge etape, na katerih pride do izraza tako pripravljenost vozil kakor tudi psihična stabilnost tekmovalcev, temveč tudi dejstvo, da etape potekajo izven asfaltiranih cest in utrjenih poti, torej po kolovozih in 'off-road' poteh, blatu, travnatih površinah, skalnatih predelih in puščavskih sipinah. Za povrh vsega pa so dirkači podvrženi ekstremnim vremenskim razmeram, spopadajo se z neusmiljenim mrazom in vročino.
Prvotno naj bi trasa potekala čez Peru, a so zaradi nevarnosti El Nina spremenili progo, ki o potekala na področju Argentine in Bolivije in bo dolga 9.332 kilometrov, 4.701 jih bo potekalo po posebnih progah.
2. januar: Otvoritev v Buenos Airesu – Rosario (357 km)
3. januar: Buenos Aires – Villa Carlos Paz (632 km)
4. januar: Villa Carlos Paz – Termas de Río Hondo (786 km)
5. januar: Termas de Río Hondo – Jujuy (663 km)
6. januar: Jujuy – Jujuy (629 km)
7. januar: Jujuy – Uyuni (642 km)
8. januar: Uyuni – Uyuni (723 km)
9. januar: Uyuni – Salta (793 km)
10. januar: Rest day in Salta
11. januar: Salta – Belén (766 km)
12. januar: Belén – Belén (436 km)
13. januar: Belén – La Rioja (563 km)
14. januar: La Rioja – San Juan (712 km)
15. januar: San Juan – Villa Carlos Paz (931 km)
16. januar: Villa Carlos Paz – Rosario (699 km)
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV