Moskisvet.com
Mitsubishi A6M Zero - 9

Visoki obrati

'Japonec', ki bi skoraj uničil Ameriko

A.M.
12. 06. 2013 08.15
19

Po napadu na ameriško pristanišče Pearl Harbor, so bile ZDA na robu poraza. Japonskemu cesarstvu so napovedale vojno. Pričela se je bitka za Pacifik, ki so jo Američani po zaslugi ’čudežnega’ japonskega letala komaj dobili.

V jutranjih urah 7. decembra 1941 se je nad ameriško pomorsko oporišče Pearl Harbor na Havajih, zgrnil ’hudournik’ samurajev. Šest letalonosilk, dve bojni ladji, tri križarke, devet rušilcev in 28 podmornic so vode pristanišča spremenile v pravi pekel, uničenje in smrt z neba pa je sejalo 414 vojaških letal. ’Streznitev’ je prinesla 2.400 žrtev, 1.250 ranjenih in neizmerno uničenje. Takrat so se Ameriški vojaki prvič soočili z 'vladarjem' Pacifika - vojaškim letalom Mitsubishi A6M Zero.

Mitsubishi A6M Zero - 3
Mitsubishi A6M Zero - 3 FOTO: Arhiv proizvajalca


Japonska mornarica je leta 1937 pričela iskati primernega naslednika za vojaško letalo Mitsubishi A5M. Želeli so hitro, okretno, lahko letalo z dolgim dosegom, sodobno radijsko opremo, kratkim razponom kril za uporabo na letalonosilkah, ki ga bodo poganjali obstoječi pogonski agregati. Z zahtevami so se obrnili na domača industrijska giganta Nakajima in Mitsubishi. Pri Nakajimi so nad projektom obupali, glavni Mitsubishijev inženir Jiro Horikoshi pa je menil, da lahko zahtevam ugodijo.

Mitsubishi A6M Zero - 6
Mitsubishi A6M Zero - 6 FOTO: Arhiv proizvajalca
Zasnoval je enosedo letalo dolžine devet metrov. Premer kril je znašal 12 metrov, prazno letalo pa je tehtalo pičlih 1.700 kilogramov, trup in krila so bila izdelana v enem kosu. Za izdelavo trupa so uporabili povsem novo zlitino aluminija, ki je bila lažja in trdnejša od obstoječih, vendar je bila bolj občutljiva na korozijo. Pred vgradnjo so jo sicer zaščitili s protikorozijskim sredstvom, vendar se je rešitev na dolgi rok izkazala za neučinkovito. A6M je bil v osnovi na moč preprosto letalo, opremljeno le z najnujnejšimi instrumenti. En pilot je z letalom upravljal s pomočjo neposrednih krmil, 710 kilovatov moči pa je zagotavljal 14-valjni zračno hlajeni radialni motor z 28 litri delovne prostornine. Zero je dosegal hitrosti do 533 km/h, dvignil se je do višine 10.000 m, poletel je do 3.000 kilometrov daleč in ostal v zraku tudi do 8 ur. Oborožili so ga dvema 20-milimetrskima topovoma, dvema 7,7-milimetrskima strojnicama in po dvema 60-kilogramskima bombama oz. eno 250-kilogramsko bombo v primeru, da je šlo za samomorilsko nalogo.

Zavezniški lovci Zeru preprosto niso bili kos in so ob pogledu nanje raje pobegnili. Vsak strmoglavljeni japonski pilot je v smrt v povprečju pospremil 12 sovražnikovih letal. Bili so hitrejši, okretnejši, bolje izurjeni, v zraku pa so ostali trikrat dlje kot najboljši ameriški lovci. Do konca vojne so izdelali 11.000 takšnih letal, ki so uničila 1.550 ameriških letal. V prvih dveh letih druge svetovne vojne preprosto niso imela ’naravnih’ sovražnikov, zavezniki pa so jih dohiteli in se jim postavili po robu šele po temeljitem preučevanju Zera, ki je sredi leta 1942 zasilno pristal na Aljaski. Američani so se lotili izboljšav na svojih lovcih in izdelali dve taktiki, kako se lotiti japonskih pilotov. Ena je bila t.i. jurišna strategija, ko so ameriški piloti iz velikih višin strmoglavljali nad Zere in jih prerešetali z rafali iz strojnic, druga pa je zahtevala letenje v formaciji dveh letal. Če se je japonski lovec lotil enega od obeh, sta letali prekrižali poti, japonski pilot pa se je znašel na merku drugega Ameriškega pilota.

Ocenjujeo, da je v vojni za Pacifik svoje življenje žrtvovalo 4.000 samomorilskih pilotov.
Ocenjujeo, da je v vojni za Pacifik svoje življenje žrtvovalo 4.000 samomorilskih pilotov. FOTO: Arhiv proizvajalca


Nizka teža in okretnost sta zahtevali svoj davek. A6M je bil zgrajen brez vsake zaščite. Medtem, ko so bila zavezniška letala opremljena z zaščito za pilota, motor in posebnimi ognjevarnimi rezervoarji za gorivo, je bil japonski lovec zgrajen v skladu s samurajsko filozofijo – napadi in / ali umri. Ameriški piloti so poročali, da se je Zero vnel že ob zadetku orožja manjšega kalibra. Medtem, ko so se njihovi ameriški kolegi kljub močno poškodovanim letalom lahko vrnili v bazo, so na drugi strani japonski piloti umirali kot po tekočem traku, cesarstvo pa novih pilotov preprosto ni bilo sposobno pravočasno izšolati.

Ko so Japonci izgubili večino svojih letalonosilk in na Pacifiku utrpeli nekaj bolečih porazov, so Zere izdelovali le še v namene samomorilskih napadov. Sicer so izdelali nekaj izboljšanih različic z boljšo zaščito in močnejšimi motorji, vendar jim je za večje serije preprosto zmanjkalo časa. Mitsubishi A6M Zero velja za eno najbolj okretnih letal serijske proizvodnje, kar so jih kdaj zgradili.

Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (19)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648