Kadar se zgodi kaj takega, je seveda dobro poznati osnove preživetja v snežnih razmerah. Najpomembnejša so topla oblačila, hrana, voda in zaklonišče. Seveda je v primeru avtomobilske nesreče ali podobnih situacijah, ko ostanete na snegu, ponavadi najbolje, da preprosto ostanete v zaklonišču, a včasih ga je vseeno treba zapustiti in se spopasti s snegom in mrazom. To je še posebej pomembno v situacijah, ko nihče ne ve, kje ste.
Na sebi morate imeti dovolj toplih oblačil, raje več plasti kot eno samo toplo bundo. Spodnja oblačila naj bodo izdelana iz materialov, ki vpijajo pot, tako da boste vedno suhi, tudi če se potite. Čez oblačila, ki vpijajo vlago, je dobro nositi topla, najbolje kar volnena oblačila, čez vse to pa moramo nositi vzdržljivo oblačilo, ki nas bo ščitilo pred mrazom, vetrom, snegom in dežjem. Pomaga tudi več parov rokavic in nogavic, saj jih lahko zamenjate in ostanete vedno suhi, mokre pare pa nato, če je mogoče, posušite na ognju. Najboljša obutev so vodoodporni škornji, pod njimi pa dva ali trije pari nogavic.
V kolikor imate s seboj vodo, hrano, vžigalice in po možnosti še kaj drugega, ste lahko srečni. A kar koli že imate in bi se lahko izkazalo za uporabno, le vzemite s sabo, ko zapuščate zaklonišče – morda vam lahko reši življenje. Če ocenjujete, da boste do civilizacije hodili nekaj dni, je bolje, da se namesto iskanja zaklonišča neprestano premikate, saj vam bo iskanje ali izgradnja zaklonišča le pobrala energijo, ki jo potrebujete za hojo. Če se zares nujno morate ustaviti, potem poskusite zaklonišče izdelati iz smrekovih vej.
V primerih, ko ni na voljo nobenega naravnega zaklona, ga boste morali izkopati v snegu. Idealen sneg za izgradnjo zaklonišča je takšen, po katerem lahko hodite brez globokega vdiranja. Votlino izdelajte iz malce večjih pravokotnikov snega, ne pozabite pa na vsaj dve odprtini za zrak. Vhod označite s svetlim predmetom, da vas reševalne ekipe lahko najdejo. Pogreti se je najbolje z ognjem, v kolikor imate pri sebi vžigalnik ali vžigalice. Med hojo zbirajte veje, dobro pa gorijo tudi iztrebki živali. Ogenj zakurite na skali ali kakšni drugi kopni zaplati. Ne kurite pod drevesi, prekritimi s snegom, saj vam bo sneg z vej ugasnil ogenj. Če kurite v zaklonišču, pazite na zastrupitev z ogljikovim monoksidom.
Kljub mrzlemu vremenu morate še vedno paziti na zadosten vnos tekočine v telo. Stopite sneg ali poiščite reke in popijte dovolj vode. Še največji problem v zasneženi pokrajini zna biti iskanje hrane. Poskusite poiskati užitne rastline in jagode. V kolikor rastline ne poznate in ne veste, če je užitna, najprej pojejte le majhen košček in potem nekaj časa počakajte, ali se pojavijo neprijetne posledice. Užitni so regrat, plodovi bukev in hrastovi želodi. Če pa ste bolj lovske narave, lahko poskusite ujeti kakšno divjo žival.
Seveda so težava v mrzlem vremenu tudi ozebline, zato nikar ne obuvajte preveč tesnih čevljev, da boste lahko prosto premikali prste na nogah. Če je le mogoče, se izogibajte vetra, oblačila poskušajte obdržati suha, med hojo premikajte prste in roke in tako preprečite ozebline.
Ne spreglejte dogodivščine, ki jo je na Komni v snegu doživel Denis Avdić.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV