Železniško omrežje Shinkansen, ki so ga na Japonskem začeli graditi že leta 1960, je eno izmed najnaprednejših na svetu, japonski inženirji pa ne skrivajo apetitov, da se tehnologija, uporabljena v njem, razširi tudi na druge konce sveta. Njihov zadnji izdelek z imenom Hayabusa (Sokol) bo dvakrat dnevno vozil med Tokiem in krajem Aomoro, ki se nahaja na severnem delu glavnega otoka Honšu. Poleg tega bo vlak še enkrat dnevno peljal do kraja Sendai.
Od naslednjega leta dalje bodo zeleni in srebrni vlaki serije E5 vozili še hitreje in dosegali hitrosti prek 320 kilometrov na uro in bodo tako postali najhitrejši vlaki na Japonskem. Potniki lahko uživajo v vožnji po razgibanem japonskem podeželju, tisti, ki pa so pripravljeni odšteti kakšen jen več, pa lahko uživajo v udobju usnjenih sedežev in razvajanju v hrani in pijači, ki jo strežejo kabinski strežniki.
Za uspešnejšo promocijo omenjenega vlaka in storitev so pri vzhodnojaponskih železnicah še dodatno začeli z oglaševanjem kraja Aomori kot turistične destinacije. Japonski ultra hitri in točen vlak je odlična alternativa za vse tiste, ki se namesto za letalski prevoz odločajo za železniški ali cestni promet. Prvi shinkansen je bil izdelan in javnosti predstavljen leta 1964 za potrebe olimpijskih iger v Tokiu.
Ker pa se država sooča z zmanjševanjem populacije in zaradi tega posledično z zmanjševanjem domačega povpraševanja, si japonska vlada in industrija srčno prizadevata vlak prodati tudi v druge države. Med drugim jim je uspelo shinkasen tehnologijo prodati Tajvanu, želijo pa prodreti tudi na tržišče v Braziliji in Vietnamu, kjer se soočajo z močno konkurenco, ki prihaja iz Kitajske, Francije in Nemčije.
Pri japonskem proizvajalcu zagotavljajo, da je vlak kljub potresno izredno aktivnemu območju izredno varen, in podarjajo, da še nobena oseba ni izgubila življenja zaradi njegovega iztirjenja ali trčenja. Poleg omenjene tehnologije pa razvijajo tudi vlake, ki delujejo na principu magnetnega lebdenja (maglev) in po podatkih proizvajalca dosegajo hitrosti preko 400 kilometrov na uro. Z njim pa so v letu 2003 celo postavili hitrostni rekord, ki znaša neverjetnih 580 kilometrov na uro.
Načrti za prihodnost so, da bi 'magnetni vlaki' vozili med Tokiom in Nagoyo do leta 2027, do leta 2045 pa naj bi z njim povezali Tokio in zahodno mesto Osaka. Vožnja naj bi trajala le eno uro in sedem minut, namesto dve uri in 25 minut, kot traja sedaj.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV