Vzroki za erektilno disfunkcijo so različni in večkrat v povezavi med seboj. V grobem jih lahko razdelimo v tri skupine. Organski vzroki, kjer pri obolenjih ožilja, srca, ledvic, jeter, sladkorni bolezni in podobno prihaja do okvar živčevja, ožilja, gladkih mišic in vezi v telesu ter v samem penisu. Drugi vzroki so stranski učinki nekaterih zdravil in drog, vključno z dolgoletnim kajenjem in pretiranim pitjem alkohola. Na tretjem mestu so psihični vzroki, ki so najpogostejši vzrok za erektilno disfunkcijo pri mlajših moških.
Pri organskih vzrokih je potrebno vedeti, da lahko erekcijo izboljšamo z rekreacijo, pravilno prehrano in tako naprej. O tem si lahko več preberete v članku Trd penis in samozavest. Če pri jemanju zdravil opazimo težave z erekcijo se je potrebno posvetovati z zdravnikom. Obstajajo namreč različne vrste zdravil, ki imajo različne stranske učinke.
Pri psihičnih težavah, ki so precej bolj pogoste kot fizične, pa se je potrebno pogovoriti s partnerko, ob hujših težavah pa je potrebno poiskati strokovno pomoč.
Prvo kar se ženske ne zavedajo je to, da bi mnogo moških, čeprav jih možgani in hormoni nenehno silijo, da iščejo priložnost za spolnost, raje odšlo pred strelski vod, kot v posteljo z žensko, za katero mislijo, da jo bodo razočarali. In tu se začne prvi problem. V glavi nastane blokada in tudi če moški normalno doseže erekcijo brez težav, bo vsaj tisto noč to praktično nemogoče, razen če se uspe sprostiti.
Moški se erektilne disfunkcije globoko sramujejo, kar navadno še poglobi težavo. Po drugi strani pa imajo o njej napačno predstavo tudi ženske. Ženska bo v veliko primerih na njegovo erekcijo gledala s stališča svoje lepote. Če partner ob njej ne more doseči erekcije, zanjo to pomeni, da ga ne privlači. Še posebej če moški trdi, kar je seveda lahko tudi, da se mu to še ni zgodilo. V tem smislu je moška erekcija neke vrste ogledalo ženske seksualnosti.
Vendar Ian Kerner, terapevt, ki pomaga parom pri spolnih težavah, pravi da moška erekcija ni pravi pokazatelj nivoja njegovega poželenja. V resnici moškega ženska privlači, a ima druge težave, tiste ki smo jih našteli že zgoraj, na erekcijo vplivajo tudi razni strahovi in/ali stres. Zanimivo je, da mnoge ženske prezgodnjo ejakulacijo smatrajo kot kompliment, v smislu tako sem mu všeč, da se ne more zadržati, pri erektilni disfunkciji pa mislijo ravno nasprotno. Navadno se v obeh primerih motijo. „Težave z erekcijo in/ali orgazmom imajo svoj razlog, ki je izjemno redko povezan s partnerko,“ je dejal Kerner.
Kaj mora storiti moški?
V glavnem je rešitev izjemno preprosta, po drugi strani pa precej težka, saj je to debata, ki bi se ji večina moških raje izognilo. A žal je v večini primerov dovolj preprost pogovor s partnerko. Partnerki je potrebno povedati, da ni ona kriva. Veliko moških dela napako, ko v trenutku frustracije želi težavo zvaliti nanjo, kar glede na to, da so moški nenehni iskalci seksa, resnici na ljubo nikoli ni res. Takšno razmišljanje pa samo oddaljuje od resničnih težav.
Izogibajte se tudi izjavam kot so: to se mi še ni zgodilo; ali v želji po preusmeritvi pozornosti verbalno napasti njeno telo. Ne le, da ne morete zmagati s takšnimi izjavami, ampak bosta zaradi njih izgubila oba.
Ker je največkrat razlog psihičen, se pogovarjajte z njo, ali izkoristite čas, da se pomirite s predigro. V mnogih primerih se erekcija v daljši predigri in ob razumevajoči se partnerki, povrne.
Kaj mora storiti ženska?
Predvsem mora vedeti, da za erektilno disfunkcijo ni kriva ona. Po drugi strani pa mora vedeti, da zanjo ni kriv moški. Ženske bolj pogosto hlinijo orgazem, kot bi si mislili in zanje to ne predstavlja velikih težav. Moški po drugi strani pa erekcije (v tem primeru pomanjkanje le te) ne morejo prikriti. Če težava ni fizična, je pri moškem najverjetneje težava trema in pri tem lahko pomaga le pogovor.
Vendar pa je poskušanje za vsako ceno prej škodljivo kot koristno. Veliko žensk poskuša po vsej sili pripraviti partnerja do erekcije, kar samo pripomore k psihološkemu pritisku in verjetnosti, da do erekcije ne bo prišlo.
Erektilna disfunkcija je precej bolj pogosta, kot bi moški radi priznali in v nekem smislu se lahko prenese tudi na žensko. Z valjenjem krivde na partnerko ali če ona krivi njega, se težava samo še poglobi, medtem ko jo lahko reši čisto preprost pogovor in malce globlje razumevanje problema.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV