In sedaj je sveti gral bližje kot kadar koli, saj je skupini znanstvenikov, ki jih zaposluje predsednik Združenih arabskih emiratov, uspelo ustvariti večje število zaporednih neviht. V zadnjem letu naj bi bilo teh za okoli 50, sprožene so bile v vzhodni regiji Al Ain in to s pomočjo tehnologije, ki nadzira vreme. Večina izmed neviht je bila ustvarjena v vrhuncu poletja, med julijem in avgustom, ko v tem delu sveta neviht sploh ni. Ljudje živeči v Abu Dhabiju so bili nad omenjenimi pojavi, ki so se občasno spremenili tudi v točo, povsem navdušeni, manjkale niso niti strele.
Znanstveniki so omenjene pojave načrtovali v popolni tajnosti, denar za njihove raziskave in izvedbo projekta pa je prispeval šejk Khalifa bin Zayed Al Nahyan, predsednik ZAE. Uporabljeni so bili ogromni ionizatorji, oblikovani kot narobe obrnjena pokrivala in nameščeni na kovinskih podstavkih. Z njihovo pomočjo so se tvorila polja z negativno nabitimi delci, ki so zaslužna za nastanek oblačne formacije, te pa so nato ustvarile dež. To razkriva tudi zaupni posnetek švicarskega podjetja Metro systems international, ki je odgovorno za izpeljavo omenjenega projekta. Predstavnik podjetja Helmut Fluher je dejal, da je to prvič, da je sistemu uspelo iz jasnega neba ustvariti padavine.
V preteklosti so Kitajska in druge države že izvajale podobne poskuse, vendar s to razliko, da so v ozračje spuščale kemikalije, ki ustvarjajo oblake. Junija lansko leto je podjetje Metro systems zgradilo pet ionizacijskih mest, izmed katerih je vsak opremljen z 20 oddajniki, ki lahko v atmosfero pošljejo več trilijonov ionov, s pomočjo katerih nastanejo oblaki. V štirih poletnih mesecih so bili oddajniki vklopljeni takrat, ko je zračna vlažnost narasla na 30 ali več odstotkov. In medtem ko so vremenoslovci po državi napovedovali sušno obdobje, je v Al Ainu deževalo več kot 52 krat.
Projekt je nadzoroval tudi meteorološki inštitut Max Planck, ki velja za enega izmed najpomembnejših na področju atmosferske fizike. Profesor Hartmut Grassl, nekdanji direktor inštituta, je omenjeni dogodek označil kot enega izmed pomembnejših. Tudi zato, ker je delovanje sistema Weathertec s ceno 6 milijonov evrov veliko cenejše od procesa desalinizacije, ki letno stane okoli 45 milijonov evrov. Izgradnja ionizacijskega sistema naj bi veljala okoli 7 milijonov evrov, izgradnja desalinizacijskega obrata pa kar 850 milijonov evrov, poleg tega pa je tudi vzdrževanje slednjega veliko dražje.
Vendar so nekateri znanstveniki tudi skeptični glede rezultatov v Al Ainu, predvsem zato, ker je Abu Dhabi obalna država, ki lahko doživi naravne padavine, ki jih sproži vlaga, ki nastane nad vročim oceanom. Vendar je število dni, ko je deževalo, in kratko obdobje po vključitvi sistema navdušilo raziskovalce. Profesor Peter Wilderer, ki je bil prisoten ob omenjenem eksperimentu, tovrstna dejanja podpira in poudarja, da je to pomemben korak naprej, zlasti zaradi zagotavljanja zadostnih količin sveže vode v času dramatičnih globalnih sprememb.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV