Navkljub svoji izjemni velikosti, je bil skupek skrit pred astronomi, dokler niso odkrili nenavadne nepravilnosti v mikrovalovih, ki jih je povzročil. Mikrovalovna svetloba je nastala ob velikem poku, ko so se združili ioni in elektroni ter začeli ustvarjati atome. Ko mikrovalovna svetloba potuje skozi skupke galaksij, ti nanjo vplivajo in pojav se imenuje Sunjajev-Zeldovič efekt.
Astronomi so s teleskopom na južnem polu odkrili več skupkov tako, da so iskali Sunjajev-Zeldovič efekt in našli več skupkov, a najnovejši skupek je težkokategornik, ki so ga poimenovali SPT-CL J0546-5345.
Ker je zelo daleč stran, ga na Zemlji vidimo takšnega, kot je bil pred sedmimi milijardami let, se pravi, ko je bilo vesolje približno za polovico mlajše, kot je danes, našega sončnega sistema pa takrat še ni bilo.
Znanstveniki domnevajo, da je v skupku veliko 'starih' galaksij', ki so verjetno nastale v prvih dveh milijardah let obstoja vesolja. Na fotografiji so galaksije, ki imajo stare zvezde označene z rumeno barvo, tiste z novejšimi pa z modro barvo.
In zakaj je to odkritje tako zanimivo?
Tako masivni skupki galaksij lahko dajo podatke o skrivnostni temni snovi in temni energiji, se pravi, kako vplivata na rast kozmičnih struktur.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV