Medtem ko jedrske bombe ubijajo s čisto rušilno močjo, saj se ob detonaciji večina energije sprosti v obliki eksplozije, naj bi nevtronska bomba večino energije sprostila v obliki nevidnega nevtronskega sevanja. Tako bi mesta ostala relativno nepoškodovana. Cohen je svojo bombo zagovarjal kot elegantno orožje, ki je zmožno ločevati med sovražnikovimi vojaki in civilisti.
Vse skupaj je bila seveda velika laž, ki se je Američani niti niso trudili skrivati. Leta 1982 je ameriško zunanje ministrstvo poročalo, da to 'čudežno' orožje ne deluje tako, kot so si sprva zamislili. Vse skupaj je bila le odmevna medijska zgodba za pridobivanje mednarodne pozornosti. Še več, generali na testiranjih so jasno povedali, da med eksplozijo jedrske in nevtronske bombe ni praktično nobene razlike, saj obe ustvarita ogromno eksplozijo in blisk.
Čista bomba je bila le znanstvena fantastika, saj se je med preizkusi kar 65 odstotkov energije pri detonaciji sprostilo kot čista eksplozija. Čeprav je v boju niso nikdar uporabili, bi bomba na tarčo imela skoraj enak učinek kot standardna jedrska konica – zraven pa sprostila še ogromno nevtronskega sevanja.
Od kje potem ta nora ideja? Cohen nikoli ni dokončal nobene fakultete, čeprav je bil zaposlen kot jedrski fizik in razvijalec orožij.V svoji avtobiografiji za nevtronsko bombo krivi svojo noro mater ter njene bizarne poglede na hrano in zdravje. Seveda je eden redkih znanstvenikov, ki so si kdaj koli drznili za stvaritev orožja kriviti svojo nesrečno otroštvo, zato najbrž ne bo nikoli znano, kaj je tega moža gnalo do razvoja tako uničujočega orožja. Razprava o nevtronski bombi je sicer zamrla že desetletja pred Cohenovo smrtjo, a njegovo življenje in delo bosta tudi v prihodnje opozarjala na nevarnost orožij za množično uničevanje in dejstvo, da čist način za ubijanje ne obstaja.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV