Moskisvet.com

nijz

Zdravje

Vse, kar morate vedeti o stenicah in kako se jih znebiti

19. 10. 2023 06.00

Zadnje tedne je veliko govora o invaziji stenic, ki so v francoski in britanski prestolnici sprožile pravi preplah in povzročile kar nekaj skrbi. Mora skrbeti tudi nas? Glede na to, da je svet postal globalna vas in da so dosegle tudi Hrvaško, previdnost ni odveč.

Zdravje

Doc. dr. Saška Roškar: ''Težave so trenutne, samomor pa dokončen''

10. 11. 2022 05.00

''Samomor je posledica zapletenega in hkratnega sovplivanja več dejavnikov tveganja. Gre za preplet genetskih dejavnikov in ranljivosti, dejavnikov okolja, posameznikove osebnosti, življenjskih okoliščin. Težko ali sploh nemogoče je določiti en sam dejavnik, zaradi katerega se človek odloči umreti. Hkrati pa je samomor posledica dlje časa trajajočega procesa, ki se začne z negativnimi mislimi in se lahko stopnjuje do samomorilnih misli. Te se lahko stopnjujejo do trenutka, ko človek začne razmišljati o tem, kako bo umrl, kaj si bo naredil, torej razvije samomorilni načrt,'' nam je pojasnila psihologinja doc. dr. Saška Roškar, ki se že vrsto let posveča raziskovanju in preprečevanju samomorilnega vedenja in s katero smo načeli temo samomorov. ''Ljudje se velikokrat bojimo postaviti vprašanje o tem, če oseba razmišlja o samomoru, ker imamo napačno prepričanje, da bomo s tem sprožili razmišljanja o samomoru. Ampak to ne drži. Samo s svojim vprašanjem pri osebi ne bomo sprožili misli o samomoru, nasprotno, oseba se bo lahko razbremenila, ker bo o svojih občutkih lahko spregovorila. Zato je popolnoma o. k., če osebo vprašamo: 'Ali razmišljaš o tem, da bi si kaj naredil?'''

Zdravje

To je razlog, zakaj opičje koze prizadenejo predvsem mlade moške

24. 05. 2022 11.00

Komaj smo opustili vsakdanje, že kar kavarniške debate o koronavirusu, že je tukaj nova zdravstvena grožnja – opičje koze. Te dni so na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) tudi v Sloveniji potrdili prvi primer opičjih koz. Okuženi je na Dunaj prispel s Kanarskih otokov, po prihodu v Slovenijo pa ga ni bilo treba hospitalizirati na infekcijski kliniki. Pri 35-letnem moškem so zaznali tipične simptome opičjih koz. To so vročina in gnojni mehurčki po obrazu.

Zdravje

Poimenovanje bolezni: kdo daje virusom in boleznim imena?

03. 02. 2022 05.00

Novi koronavirus je dodobra zaznamoval naša življenja in jih spremenil čez noč. Odkar se je pojavil, je doživel že kar nekaj mutacij, ki imajo poimenovanja, ki gredo hitro v uho. Kdo daje virusom imena?

Zdravje

Toliko moških v Sloveniji letno umre zaradi te bolezni

02. 11. 2021 05.00

Mesec november, ki je bil razglašen za movember, je namenjen zdravju moških, predvsem opozarjanju na raka prostate in mod. Za rakom letno po svetu zboli več kot 12 milijonov ljudi, pri čemer je rak prostate najpogosteje diagnosticirana oblika raka pri moških, kažejo podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

Zdravje

Zanimiva dejstva o spanju

19. 03. 2021 06.00

19. marca obeležujemo dan spanja. Ta opozarja na problem motenj spanja in poudarja, kako pomembno je urejeno spanje, sicer osnovna človekova potreba oz. naravna fiziološka funkcija. Kot je pokazala nedavna raziskava Nacionalnega inštituta za javno zdravje, Slovenci v povprečju spimo premalo. Med živimi bitji sicer največ časa spijo pande – v povprečju kar 22 ur na dan. Večino časa prespijo tudi netopirji (pribl. 20 ur), najmanj pa spijo žirafe, ki oko zatisnejo za manj kot dve uri na dan, pa še to ne v kosu, ampak spanec razdrobijo na nekajminutne dremeže.

Visoki obrati

Maska med vožnjo? Odlok jo zapoveduje, kaj pa pravi zakon?

20. 10. 2020 10.15

Potem ko nas je zajel drugi var koronavirusa, je vlada sprejela številne ukrepe, da bi zajezila posledice širjenja bolezni covid-19, za katero je zbolel že odstotek Slovencev. Med ukrepi je tudi obvezno nošenje zaščitne maske v avtomobilu, če so v njem potniki, ki ne živijo v istem gospodnijstvu. Pa je to skladno z zakonom?

Novice

Tako bosta letos videti kopanje in sončenje na slovenski obali

16. 06. 2020 06.00

Koronavirus močno vpliva tudi na kopalno sezono na slovenski obali in podoba na plažah in kopališčih bo letos drugačna, kot smo je bili vajeni pretekla leta. Po priporočilih Nacionalnega inštituta za javno zdravje je ključni preventivni ukrep na naravnih in bazenskih kopališčih ''ohranjanje medosebne razdalje tako na kopnem (na parkirnih prostorih, pred vhodom na bazensko kopališče, na površinah za sončenje, sprostitev in počitek), kot tudi v vodi (vključno s plovnimi napravami npr. splavi, obroči). Obiskovalci in zaposleni naj ohranjajo medosebno razdaljo najmanj 1,5 m na obvodnih površinah in najmanj 2 m pri plavanju v bazenu. Izjema so člani istega gospodinjstva.''

Zdravje

Koronavirus in kajenje marihuane: slaba kombinacija!

17. 04. 2020 08.48

Uživanje marihuane v Sloveniji je še vedno prepovedano. Čeprav ima ideja o legalizaciji že dolgo brado, pa vedno naleti na ovire, saj odločevalci zadeve ne vidijo širše od tega, da je marihuana droga in da se ljudje z njo zadevajo. Kljub temu do marihuane ni težko priti in marsikdo si v časih negotovosti in stresa, ki ga povzročajo tudi trenutne razmere zaradi pandemije covid-19, prižge kak ''džoint''. Morda se to sliši kot dobra ideja, a v resnici ni.

Intervju

Športni psiholog: ''Pridobili bodo tisti, ki se bodo s tem znali spopasti in izziv obrnili v svojo korist''

12. 04. 2020 06.00

Profesionalni šport je kolateralna škoda pandemije koronavirusa, saj so športna tekmovanja v času razsajanja bolezni covid-19 domala v celoti zastala. Zveze, ekipe in društva so se znašla v nezavidljivem položaju in nekatera zaradi tega že vlečejo drastične poteze, med katere sodi tudi oster rez v plače, po drugi strani pa je kriza tudi priročen izgovor za odpuščanja. Poleg finančne izgube in boja za obstanek pa zaradi nastale situacije trpijo predvsem športniki sami. Številni s težavo trenirajo, zaradi karantene se je povečalo tudi tveganje za duševno zdravje, saj so številni športniki ''ujeti'' v drugi državi, proč od družine, tu je negotovost glede trajanja krize, pa finančna negotovost in številne druge težave.

Zdravje

Kadite? Za vas imamo slabo novico v povezavi s koronavirusom!

24. 03. 2020 08.50

Kadilci so na splošno bolj dovzetni za okužbe dihal, zato je verjetno, da so tudi bolj dovzetni za okužbo v primerjavi z osebami, ki ne kadijo, opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Kot so dodali, trenutno še ni na voljo dovolj dokazov za takšno trditev.

Zdravje

Se lahko s koronavirusom okužimo prek pošiljke iz Kitajske?

03. 02. 2020 11.29

Številni izmed nas nakupuje preko spleta. Veliko blaga prihaja prav iz Kitajske, kjer je nedavno izbruhnil koronavirus, zato se mnogi sprašujejo, če je te dni varno naročati iz Kitajske.

Naprave in aplikacije

Novodobni izziv: bi zdržali en dan brez telefona?

25. 11. 2019 06.55

Nacionalni inštitut za javno zdravje 25. oktobra poziva k vseslovenski akciji dan brez telefona – dan za druženje v živo. V mesecu preprečevanja različnih oblik zasvojenosti inštitut vabi Slovence s pametnimi telefoni – takih je bilo leta 2017 med osebami, starimi 16–74 let, kar 73 odstotkov – da se za en dan ali vsaj nekaj ur odpovedo telefonu. Bi zmogli?

Zdravje

Da ne bo prepozno!

29. 08. 2018 08.19

Danes obeležujemo svetovni dan boja proti aidsu, ki ga simbolizira rdeča pentlja. Letos so v ospredju prizadevanja za zgodnejše odkrivanje okužb s HIV, saj lahko to prispeva k boljšim izidom zdravljenja in omejuje prenos okužbe naprej. Po Sloveniji bodo danes potekala brezplačna in anonimna testiranja ter različne aktivnosti za ozaveščanje.

Fit

Pred viagro: od injekcij v penis do uporabe hidravličnih pripomočkov

26. 03. 2018 09.53

Modra tabletka že 20 let skrbi za nadaljevanje veselja v spalnicah.

Fit

Se sploh zavedate vseh posledic?

06. 01. 2017 11.27

"Kajenje naredi človeka neumnega, napravi ga nezmožnega, da bi mislil in pesnil. Kajenje je huda nevljudnost, to je nepriljudna nesramnost," je nekoč zapisal J. W. Goethe. Več kot 250 let pozneje pa raziskave potrjujejo negativne učinke kajenja, ki je eden najpogostejših povzročiteljev smrti na svetu. Skrajni čas, da tudi vi ugasnete zadnjo cigareto.

Fit

Številne diagnoze so prepoznane prepozno

01. 12. 2016 08.46

Varna spolnost z uporabo kondoma ostaja najbolj učinkovit način za preprečevanje spolnih bolezni in neželene nosečnosti, je na novinarski konferenci komisije za aids v okviru svetovnega dneva izpostavila direktorica Direktorata za javno zdravje pri Ministrstvu za zdravje Mojca Gobec. 1. december je razglašen za svetovni dan boja proti aidsu.

Zdrav in v formi

Danes je ta dan!

31. 01. 2014 09.07

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) ob današnjem dnevu brez cigarete poudarjajo, da je bolezni in smrti, ki so posledica kajenja, mogoče preprečiti in so nepotrebne. Kadilcem zato svetujejo, naj 31. januar, dan brez cigarete, spremenijo v življenje brez cigarete. Za opustitev kajenja imajo na voljo različne vrste brezplačne pomoči.

ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 851