Pri tem dodajajo, da naj bo ''razdalja med ležalniki najmanj 1,5 m ali več (priporočamo razporeditev senčnikov na razdalji 4 m in največ 2 ležalnika na 1 senčnik). Pri toboganih, napravah za skoke v vodo in drugih atrakcijah naj se za zagotavljanje zadostne medosebne razdalje uporabi talne označbe. Predvideno število kopalcev in dovoljeno število obiskovalcev mora upravljavec prilagoditi za doseganje varnostne razdalje med obiskovalci in kopalci v bazenu, za preprečitev širjenja virusa, ki povzroča COVID-19.'' Pri tem sugerirajo oskrbovalcem kopališč, da naj bodo ''poti in smeri gibanja na kopališču po možnosti označene na tleh tako, da se v čim večji meri prepreči srečevanje obiskovalcev iz nasprotne smeri oz. se pri tem lahko vzdržuje ustrezna medosebna razdalja 1,5 m ali več. Vhod/i in izhod/i na kopališče, kakor tudi v objektih na kopališču, naj bodo po možnosti ločeni. Če to ni možno, je treba pri srečevanju obiskovalcev, ki se gibljejo v nasprotni smeri, zagotoviti ustrezno medosebno razdaljo bodisi s fizično pregrado bodisi s časovnim zamikom na prehodu.''
To pravi teorija, ki jo bodo skušali v praksi izvajati tudi na slovenski obali, ki je prepredena s kopališči. Primorske novice so zato preverila, kako bo videti kopalni dan na Slovenskem primorju. Kot ugotavljajo, bodo na Centralni plaži Portorož, ki bo vse dni v tednu odprta med 9. in 19. uro, v sanitarijah postavljena razkužila za roke, medtem ko bodo pristojni redno čistili in razkuževali površine, ki se jih obiskovalci dotikajo. V Izoli na javnem kopališču pod Belvederjem letos ne bo gostinske ponudbe, medtem ko bo poskrbljeno za red in čistočo. Za slednje bo poskrbela občina, medtem ko bo za javni red skrbelo občinsko redarstvo in policija, ki bo med drugim proč od gostov držala berače. Kako bo videti poležavanje na kopališču Hotelov Bernardin, Salinera v Strunjanu in Simonovega zaliva v Izoli, pri Primorskih novicah niso uspeli izvedeti, zato pa poročajo, da bodo na javnem kopališču na Svetilniku plačljive sanitarije in tuši (žeto za 50 centov), uporaba sanitarij ob obalni cesti pa bo brezplačna.
V Žusterni je pomembna sprememba ta, da obiskovalci nimajo možnosti izposoje senčnikov in ležalnikov, medtem ko usoda knjižnice na plaži še ni znana. Če je plavanje v bazenu plačljivo, pa je uporaba sanitarij in prhe brezplačna. Center vodnih športov in aktivnosti Active Koper je zadihal s polnimi pljuči, le uporaba napihljivih igral je v zraku, saj je odvisna ali ponudnik dobi zeleno luč s strani NIJZ. Razkužila bodo v vseh sanitarijah in na vseh vhodih na kopališče, ob koncih tedna in praznikih pa bodo imeli odprt le en vhod, da bodo lažje nadzorovali število obiskovalcev. Prhe, kljuke, sanitarije in igrala bodo po priporočilih redno razkuževali. Glede tušev NIJZ sicer priporoča sledeče: ''Obiskovalci naj tuše uporabljajo posamično z upoštevanjem medosebne razdalje najmanj 1,5 m ali več. Tuše je treba čistiti in razkuževati po vsakem uporabniku (vse površine tuša), če je tuš v zaprtem prostoru ga je treba stalno zračiti.''
Na mestnem kopališču v Kopru uporaba sanitarij in prh ostaja brezplačna. Za razkuževanje senčnikov in ležalnikov bo poskrbel upravljavec, so za Primorske novice pojasnili pri Marjetici, ki upravlja omenjeno kopališče. Če je običajno na njem do največ 800 obiskovalcev, bo ob upoštevanju ukrepov letos teh največ 400. Edino uradno kopališče v Ankaranu ostaja del kompleksa Adria Ankaran Hotel & Resort, medtem ko bodo na plažah pod Valdoltro in na Debelem rtiču na razpolago sanitarije, tuš in kabine ter gostinska ponudba, na Študentu pa bodo lahko obiskovalci uporabljali le tuš in sanitarije, še poročajo Primorske novice.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV