Moskisvet.com
Prosti padci, ki kljubujejo fiziki

Zanimivo

Čudeži se dogajajo

U. K.
16. 02. 2010 15.53
9

Zgodbe posameznikov, ki so preživeli strahovite padce z višine več tisoč metrov so pretresljive, a nekatere s srečnim koncem. Težko si je predstavljati divjanje uma in šok, ki so ga doživljali tistih nekaj, v nedogled razvlečenih sekund, tik pred trčenjem z zemljo.

Prosti padci, ki kljubujejo fiziki
Prosti padci, ki kljubujejo fiziki FOTO: iStockphoto
Čudežno preživetje jugoslovanske stevardese

Dvajsetletna Vesna Vulović je bila stevardesa jugoslovanskega letala DC-9, ki je na poti od Stockholma do Beograda, na desetih kilometrih višine, nenadoma eksplodiralo, domnevno zaradi podtaknjene bombe. Vesna je bila takrat v zadnjem delu letala, ki se je v zraku, zaradi eksplozije, odtrgal od trupa, in pri padcu zdrsel po zasneženem pobočju gore. Vesna je bila edina preživela v tej nesreči, imela je zlomljeni nogi, več dni pa je bila v komi. Da je nesrečo v resnici povzročila bomba, nikoli ni bilo dokazano, krožile pa so govorice, da naj bi letalo pomotoma sestrelila češkoslovaška vojska.
Srečo v nesreči je imela tudi francoska šolarka Bahia Bakari, edina preživela v nesreči letala A310, ki je 30. junija leta 2009 strmoglavilo v Indijsko morje. Bahia, ki ni znala dobro plavati, se je v razburkanem morju oklenila razbitin, in se tako obdržala kar trinajst ur. V tej nesreči je umrlo 152 ljudi, med njimi tudi njena mati.
Še bolj nenavadno izkušnjo ima Juliane Koepcke, najstnica, ki je preživela padec iz 3000 metrov. Juliane je bila na letalu, ki se je razletelo nad perujsko džunglo. Deset dni se je, skoraj brez hrane, prebijala skozi džunglo, in na koncu prišla do gozdarske koče, kjer so jo, dan kasneje, našli drvarji. Njeno zgodbo še zmeraj imenujejo čudež v Peruju.
Zgodba s srečnim koncem se je zgodila leta 2003, ko je letalsko nesrečo v Sudanu preživel dveletni otrok Mohammed el-Fateh Osman. Nesreča se je zgodila kmalu po vzletu letala iz sudanskega letališča. Edinega preživelega v nesreči, dečka Mohammeda, so našli med razbitinami na podrtem drevesu. Dečka so zdravili zaradi hudih opeklin, odrezali pa so mu tudi del noge.

Padalstvo je lahko tudi usodno

Dave Hodgman je bil član ekipe, ki je poskušala sestaviti padalsko formacijo v Avstraliji. Ker ni mogel doseči ostalih v skupini, se je od njih oddaljil in odprl padalo. Ni pa opazil, da je nad njim še en padalec (Frank), ki je ravno tako odprl padalo. Dave in Frank sta udarila skupaj, in Dave je izgubil zavest. Oba sta se zapletla in priletela na tla z napol odprtim Davovim, in povsem odprtim Frankovim padalom. Dave se je pri padcu hudo poškodoval, a je čez tri mesece spet skakal. Frank jo je odnesel le z manjšimi poškodbami.
Padec z velike višine je preživel tudi ekstremni padalec James Boole, ki je pred nesrečo snemal dokumentarec v Rusiji. Jamesa bi moral njegov partner opozoriti, kdaj mora odpreti padalo, kar pa je storil prepozno. Čeprav mu je še uspelo odpreti padalo, je vseeno priletel v sneg s približno sto kilometri na uro. Zlomil si je hrbtenico in rebra, a je preživel, navkljub padcu z 2000 metrov višine.

Zgodbe vojnih pilotov

Izjemno srečo je imeli tudi ruski pilot Ivan Chisov, katerega letalo je bilo med drugo svetovno vojno sestreljeno v zraku. Ivan je preživel padec iz višine več kot pet tisoč metrov. Ko je bilo njegovo letalo sestreljeno, je uspel še pravočasno skočiti iz kabine, pri čemer ni želel takoj odpreti padala, saj bi bil lahka tarča za nemške pilote. Med padanjem pa se je onesvestil, in brez odprtega padala padel na pobočje ter se odkotalil v dolino, pri čemer si je zlomil medenico, in poškodoval hrbtenico. Ivan je hitro okreval, in se po treh mesecih vrnil v rusko letalsko enoto.
Nicholas Alkemade, operater strojnice v repu letala, je preživel padec iz višine petih kilometrov, po tem, ko so sestrelili vojaško letalo. Nicholas je bil član 115. letalske enote RAF. Leteli so nad Nemčijo, ko so jih napadli sovražni lovci. Nicholasovo padalo je zgorelo v napadu, in Alkemade se je raje pognal v globino, kot da bi živ zgorel. Padel je na borovce in sneg. Kar je še bolj neverjetno, pri padcu si je samo zvil gleženj in menda je po tem, ko je prišel do zavesti, prižgal cigaret. Zajeli so ga nemški vojaki, ki pa so bili tako navdušeni nad njegovim preživetjem, da so mu izstavili uraden certifikat, ki potrjuje njegovo zgodbo. Do konca vojne je bil vojni ujetnik s posebnim „VIP“ stažem.
Joe Herman verjetno ni dobil certifikata o čudežnem preživetju, čeprav bi si ga tudi on zaslužil za iznajdljivost. Vojak avstralske vojske, ki ga je ponoči leta 1944, zaradi zračnega žepa, vrglo iz bombnika, se je znašel v zraku brez padala. Poleg sebe je otipal predmet za katerega je mislil, da je kos letala. V obupu se je predmeta oprijel in ugotovil, da se drži svojega soborca Johna Vivasha, ki pa je ravno nameraval odpreti padalo. Herman se je uspel obdržati na prijatelju, pri pristanku pa si je zlomil samo dve rebri. Vivash je ostal nepoškodovan.
Izjemno srečo je imel tudi ameriški pilot Alan Magee, čigar letalo so sestrelili med drugo svetovno vojno. Alana je med bitko odneslo iz zadetega letala. Padal je več kot šest kilometrov in priletel na stekleno streho železniške postaje St. Nazaire. Streha je dovolj ublažila padec, da so ga nemški vojaki našli živega. Poleg hudih poškodb zaradi padca je imel še 28 ran, ki jih je povzročil šrapnel. Magee, ki je bil nato vojni ujetnik, je kmalu okreval, in bil po vojni izpuščen.

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 549