Filmska in glasbena industrija trdita, da jim spletno piratstvo odnaša gromozanske količine denarja, a njihova predpostavka je, da bi oseba, ki preko raznih klientov prenese film ali album na svoj računalnik, ta film/album kupila (odšla gledat v kino), če te možnosti ne bi imela. Kar pa ne drži. Prav noben 'pirat' ne bi plačal za vse vsebine, ki jih prenese preko interneta.
Nova študija v ZDA je pravzaprav pokazala, da 'pirati' kupujejo 30 odstotkov več glasbe kot ljudje, ki ne prenašajo spornih vsebin preko interneta.
„Ameriški P2P uporabniki imajo večje legalne glasbene in filmske zbirke kot neuporabniki tovrstnih storitev. V povprečju za 30 odstotkov večje. Predvsem so drastično večje zbirke legalnih digitalnih vsebin,“ so zapisali pri študiji American Assembly.
Po tej študiji bi lahko sklepali, da je 'napad' določenih posameznikov in ustanov na piratstvo pravzaprav napad na lastne potrošnike, se pravi napad na roko, ki jih hrani. Tudi številne glasbene skupine so že ugotovile, da je spletno piratstvo zanje pravzaprav dobro, saj se njihova glasba in posredno popularnost širi preko medmrežja.
Tudi iz Japonske prihajajo podatki o spletnem piratstvu, ki to potrjujejo. Japonska vlada je namreč pred časom sprejela zakon, ki popolnoma prepoveduje prenašanje nedovoljenih vsebin preko interneta. Glasbena industrija na Japonskem je zaradi zakona pričakovala porast prodaje, a je ta proti njihovem pričakovanju upadla. Zadnje številke so namreč pokazale, da so prebivalci Japonske začeli manj kupovati glasbo, vse odkar je zakon v veljavi.
Spletnim piratom na Japonskem grozi do dve leti zaporne kazni in okoli 25.000 dolarjev kazni (približno 20.000 evrov). Razlog leži v dveh pojavih, na katera v glasbeni industriji niso računali. Ljudje se zdaj tako bojijo prenašati datoteke, da teh ne kupujejo več niti preko uradnih spletnih strani, saj se bojijo, da bodo zašli v težave.
Drug problem, ki je pravzaprav še vplivnejši, pa leži v tem, da je bila glasbena industrija prepričana, da bodo ljudje, ki so do zdaj prenašali ilegalno glasbo, to od zdaj naprej kupovali. Kar pa se seveda ni zgodilo. V povprečju je 'pirat' od desetih prenesenih albumov nato kupil vsaj enega. Se pravi tistega, ki mu je bil všeč in se je odločil podpreti skupino ali solista. V mnogih primerih so številke precej višje. Zdaj pa ti ljudje kupujejo samo tiste vsebine, za katere so prepričani, da jim bodo všeč. In tega je avtomatično precej manj. Prišlo je do pojava, da ljubitelji glasbe ne kupujejo novih stvari.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV