Študija je namreč pokazala, da lahko ponavljajoča se glasba, v kombinaciji z nekaterimi drugimi dejavniki, povzroči depresijo. Glede na študijo naj bi bila božična glasba sprva navdušujoča in lahko dvigne razpoloženje posameznika. Po določenem času pa je učinek ravno nasproten. Še posebej, če smo pod stresom zaradi daril, financ, osamljenosti in tako naprej.
Med prazniki je božičnim pesmim preprosto nemogoče uiti. Na srečo v zadnjem času ne slišimo vsakih nekaj sekund pesmi Last Christmas, je pa po novem zelo popularen Michael Buble. Tudi vsi podatki streamerskih ponudnikov, kot sta Spotify in Deeer, kažejo na velik porast predvajanja božičnih pesmi. Zato tudi ni nenavadno, da se mnogi glasbeniki odločijo za izdajo takšnega albuma. Letos bo to naredil tudi Eric Clapton.
Ponavljanje
A nenehno ponavljanje teh pesmi lahko ima psihološke posledice. Če slišimo eno in isto pesem neskončnokrat, lahko to vodi v dolgočasje, razdraženost in celo v stisko. Možgani namreč postanejo zasičeni in sprožijo negativen odziv. Tako lahko pesem sproži stres, namesto da bi ga ustavila. Predhodna študija iz leta 2011 je pokazala, da se Američani na splošno bojijo božične glasbe. Psihologinja Linda Blair je tudi povedala, da božična glasba lahko slabo vpliva na zaposlene. “Ljudje, ki delajo v trgovinah, morajo zavestno preslišati božično glasbo, saj bi se drugače težko osredotočili na svoje delo. Ogromno energije potrošijo, da ne slišijo nečesa, kar poslušajo,” je dejala Linda.
In kaj lahko storimo?
Najbolje je, da imamo čim večji nabor posameznih pesmi in ne istih pesmi v različnih preoblekah. Seveda je pametno paziti tudi na samo glasnost. Pomagajo še razne vonjave, kot sta cimet in bor, ki naj bi dvignila razpoloženje. Seveda sta do božiča še več kot dva meseca, a morda je pametno, da se počasi že začnete pripravljati na neskončno parado ‘Jingle Bellsov’.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV