S pomočjo obstoječega velikega hadronskega trkalnika (LHC) so v Cernu leta 2012 odkril Higgsov bozon oziroma "božji delec", ki velja za zadnji manjkajoči delec v standardnem modelu vesolja. Zgrajen je bil leta 2008, zdaj pa je zaradi nadgradnje že skoraj leto dni zaprt.
Po navedbah Cerna bo sicer uporaben še vsaj 20 let, a je zaradi dolgotrajne gradnje, ki je pri LHC trajala kar četrt stoletja, z izgradnjo njegovega naslednika potrebno začeti že zdaj.
Obod bodočega krožnega trkalnika (FCC) naj bi meril kar od 80 do 100 kilometrov, najverjetneje pa bo vključeval tudi infrastrukturo LHC, ki se nahaja v 27-kilometrskem tunelu.
Takšna pridobitev bi po navedbah Cerna omogočila nadaljnje premikanje meja znanja v fiziki obstoječih delcev, znanstveniki pa bi med drugim lahko raziskovali nove dimenzije, kot sta supersimetrija in temna snov.
O novem trkalniku bo od 12. do 15. februarja na univerzi v Ženevi razpravljalo okoli 300 znanstvenikov, ki bodo postavili smernice za petletno raziskavo o izvedljivosti njegove izgradnje.
Za zdaj sicer še ni mogoče predvideti, koliko bi FCC stal, je dejal tiskovni predstavnik Cerna Arnaud Marsollier. Njegov predhodnik, LHC je sicer stal 4,1 milijarde evrov, še navaja AFP.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV