Se spomnite vseh tistih dolarjev v filmih, kot so Volk z Wall Streeta, Hitri in drzni, pa v videospotih raperja 50 centa in Kendricka Lamarja? V nasprotju z denarjem, s katerim se Floyd Mayweather baha na družbenih omrežjih, je to lažni denar. Ker pa bankovci delujejo res pristno, je Rappaport ves čas v stiku z ameriško obveščevalno službo, da pri svojem poslu ne bi prišel v navzkriž z zakonom.
Rappaport je ustanovitelja podjetja RJR Props v Atlanti, ki je specializirano za izdelavo lažnega denarja. Gre za delikaten posel, saj večina drugih podjetij, ki izdeluje lažni denar, v resnici ustvarja ponarejen denar, ki lahko snemalnim studiem povzroči težave in koga celo spravi za zapahe.
Zvezni zakon o preprečevanju ponarejanja je glede ponaredkov zelo strikten. Lažni denar je lahko natisnjen zgolj na eni strani, biti pa mora opazno večji ali manjši od pravega. Leta 2001 so na snemanju filma Ful gas 2 (Rush Hour 2) v Las Vegasu v zrak pognali za milijardo ponarejenih ameriških dolarjev. Nekateri so ušli s kraja snemanja in končali v obtoku. Takrat se je morala vmešati obveščevalna služba in dogodek je postal precedens za izdelovalce lažnega denarja.
Zato je RJ v rednem stiku z vlado, da se prepriča, ali njegov denar spoštuje zvezne zakone, saj želi, da je karseda pristen oz. prepričljiv. Izdeluje dve vrsti denarja. En tip je rezerviran za bližnje posnetke, drugi pa je videti pravi z razdalje 40 centimetrov in več. Sam ju imenuje denar visoke in standardne kakovosti.
Drugi je natisnjen na obeh straneh, a ima varovalko v obliki optične prevare. Na prvi pogled deluje pravi, ko pa ga pogledate pobliže, spremeni podobo in razkrije, da je lažen. Tak bankovec je na zaslonu videti kot pravi, v resničnem življenju pa takoj opazimo, da ni. Denar, izdelan za bližnje posnetke, je zaradi strogih predpisov natisnjen le na eni strani.
Ker se dolarjev ne sme reproducirati na podlagi obstoječega dizajna, je podjetje RJR Props izdelalo svojega. Nekateri njihov bankovci celo spreminjajo barvo, sicer pa so jim spremenili tudi vsebinsko. Namesto United States Federal Reserve tako piše Unreal Fake Currency Reserve ipd.
Koliko stane lažni denar? Za šop 100 bankovcev je treba odšteti 40 evrov. Če želite dobiti že obrabljene bankovce, torej take, ki delujejo, kot bi bili že dlje časa v obtoku, morate odšteti še dodatnih 18 evrov. Vsak bankovec namreč ''obdelajo'' ročno, to pomeni, da ga mečkajo, prepogibajo, umažejo, skratka z njim počnejo vse, kar se z njim dogaja kot zunaj v svetu. S tem se ukvarja od 15 do 20 ljudi, ki sedijo v krogu.
Poleg denarja podjetje RJR izdeluje še 30.000 drugih filmskih pripomočkov, med drugim lažni kokain, travo in vesoljske kapsule. Če dajo večino pripomočkov v najem, denar izključno prodajajo. Največ naročil zanj sicer prihaja iz glasbene industrije, tudi do 20 tedensko. Ali kdo pred kamero uporablja pravi denar? ''Kar precej umetnikov uporablja pravi denar,'' razlaga Rappaport, ki pa ni želel razkriti kdo, saj bi s tem lahko ogrozil njihovo varnost.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV