Seveda naj bi novi menjalnik Zeroshift poleg hitrejšega pretikanja zagotavljal tudi številne druge prednosti. Te so zniževanje porabe goriva, zmanjšanje mase in tudi cenejša izdelava v primerjavi z menjalnikom z dvojno sklopko. Za pretikanje med prestavami naj bi tako porabil zgolj osem milisekund, ključ njegovega delovanja pa se skriva v enostavnem prenosu moči med prestavami, ki ga nadzoruje avtomatiziran elektronski sistem.
Pri pretikanju prestav se neobremenjeni obroč pomika z občutno manjšo silo, kot je to običajno pri dosedanjih sistemih. Usklajeno delovanje pa zagotavlja poseben nadzorni sistem, ki poskrbi tudi, da se navor enakomerno prenaša iz ene prestave na drugo.
Delovanje omenjenega menjalnika je že bilo preizkušeno z nekaterimi neodvisnimi testi in seveda tudi v svetu motoršporta. Preizkusili so ga tako v prvenstvu motoGP, prav tako pa tudi na dirkah v pospeševanju. Tam je ford mustang letnik 2005 z menjalnikom Zeroshift identično vozilo z ročnim menjalnikom na razdalji četrt milje prehitel za kar pet dolžin vozila. Bistvo sistema in kratkega pretikanja se skriva predvsem v odsotnosti sinhronizacije med prestavami.
Omenjeni sistem je mogoče vgraditi tudi v običajne menjalnike, zaradi česar ga bo moč uporabljati pri večini vozil, motorjev in celo pri gospodarskih vozilih. Zeroshift bo prvič vgrajen v vozilo superšportno vozilo joss JP1, ki ga trenutno razvijajo v Avstraliji.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV