Moskisvet.com
Slovenska ’friteza’ na štirih kolesih - 5

Visoki obrati

Slovenska ’friteza’ na štirih kolesih

Matej Jurgele
04. 07. 2012 15.33
0

Dejstva, da je vožnja z avtomobilom lahko tudi ekološko sprejemljivejša in občutno cenejša, se zavedajo tudi dijaki Šolskega centra Postojna. Skupaj s mentorjem Adom Barbišem so izbirali različico, ki bi zahtevala čim manj zahtevno predelavo in bila hkrati cenovno primerna.

Pri tem so se povezali še s Kmetijskim inštitutom Viktor Jejčič, kjer sta jim Tomaž Poje in Tone Godeša, posredovala svoje dolgoletne strokovne izkušnje, ki so se navezovale na pridobivanja rastlinskih olj in možne predelave na kmetijskih traktorjih.
Na podlagi jasno zastavljenega končnega cilja, so fantje vsa pridobljena znanja, priporočila in napotke dali na skupni imenovalec, katerega rezultat je, da predelano vozilo golf 1 sedaj deluje na odpadno jedilno olje. Še posebej pomembno pa je dejstvo, da so surovino, ki bi kot odpadek obremenjevala okolje, poleg tega pa ima še določeno energetsko vrednost, ponovno uporabili.

Vozilo, ki so ga Nik, Gašper in Almir predelali pa ni zgolj vzorčni model, saj ima tudi po predelavi še vedno dovoljenje za uporabo v cestnem prometu.
Vozilo, ki so ga Nik, Gašper in Almir predelali pa ni zgolj vzorčni model, saj ima tudi po predelavi še vedno dovoljenje za uporabo v cestnem prometu. FOTO: Ado Barbiš/ Milan Murovec
Z ustrezno mehansko pripravo in filtriranjem v več stopnjah so pridobili nesporno pogonsko gorivo.
Primanjkovanje fosilnih goriv, vse hujša onesnaženost našega planeta, prazni žepi dijakov in močna želja po znanju, so bili glavni razlogi, ki so Nika Stegela, Gašperja Urbančiča in Almirja Alibabiča pripeljali do ideje izdelati vozilo, katerega bo poganjalo odpadno jedilno olje. In s pomočjo mentorja Ada Barbiča jim je to tudi uspelo.
V sklopu zaključne projektne naloge so tako naprej pripravili študijo izvedljivosti predelave vozila na biodizel, pred tem pa so morali preučiti tudi zakonske podlage, ki to področje uravnavajo. Sledila je predelava vozila, pri kateri so uporabili znanje, ki so ga pridobili skozi čas šolanja. V domačih prostorih so s postopki preoblikovanja, varjenja in rezanja priredili vozilo. Vzpoedno s predelavo vozila so izdelovali tudi napravo za filtriranje odpadnega jedilnega olja. Na pomoč so jim priskočili tudi nekateri sponzorji, ki so prispevali tako materialna, kot tudi finančna sredstva, čeprav je večina stroškov še vedno odpadla na skupino zagrizenih mladcev in njihovih staršev.
Čeprav se njim sicer zapeljejo bolj poredko, pa imajo v mislih že naslednji korak, ki se ga bodo lotili – predelave družinskega vozila.
Čeprav se njim sicer zapeljejo bolj poredko, pa imajo v mislih že naslednji korak, ki se ga bodo lotili – predelave družinskega vozila. FOTO: Ado Barbiš/ Milan Murovec

Drug problem, s katerim so se soočili, pa je bilo zagotavljanje zadostne količine odpadnega olja. To jim je uspelo zagotoviti s pomočjo šolske kuhinje, Hotela Jama, nekaj gostinskih obratov ter domačih gospodinjstev. Ker ima odpadno jedilno olje določeno kurilno vrednost in ga je po uporabi potrebno ustrezno reciklirati, predstavlja njegova uporaba odlično alternativo dragim fosilnim gorivom. Nabava odpadnega jedilnega olja je praktično brezplačna, po drugi strani pa njegova razgradnja v tem primeru ni potrebna.
Vozilo, ki so ga Nik, Gašper in Almir predelali pa ni zgolj vzorčni model, saj ima tudi po predelavi še vedno dovoljenje za uporabo v cestnem prometu. Ker pogonski agregat ostaja isti, in se je zamenjala le vrsta goriva, vozilo tudi ni izgubilo statusa starodobnika. Z njim se sicer zapeljejo bolj poredko, v mislih pa že imajo naslednji korak, ki se ga bodo lotili – predelave družinskega vozila.

Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648