Moskisvet.com
Pred nakupom moramo preveriti, kakšne velikosti pnevmatike sodijo na naš avto, kolikšna je njihova nosilnost ter kateri hitrostni kategoriji ustrezajo.

Visoki obrati

Na to morate paziti pri nakupu in menjavi pnevmatik

M.Š.J.
05. 03. 2019 08.20
3

Tisti čas v letu, ko je treba pnevmatike (spet) menjati, se približuje. 15. marca je namreč dan, ko lahko naše jeklene konjičke preobujemo in nanje montiramo letne pnevmatike oz. gume (ni pa 15. marec tako zavezujoč kot 15. november – po slednjem datumu namreč moram uporabljati zimsko opremo, spomladi pa to ni obvezno). Na kaj pa moramo paziti, ko naše stare pnevmatike ne zadostujejo več zakonsko določenim normam in moramo zato kupiti nove?

Zimske, letne ali celoletne?

Prva stvar, ki se je moramo zavedati pred nakupom pnevmatik, je ta, da je za našo varnost najbolje, da uporabljamo dva seta pnevmatik – zimske in letne. AMZS-jevi testi celoletnih pnevmatik so namreč pokazali kar nekaj njihovih pomanjkljivosti. Celoletne pnevmatike se tako niso dobro izkazale, ko so jih testirali v razmerah, kot testirajo zimske in letne pnevmatike – poleti na suhi cesti, jeseni na mokri, pozimi pa na snegu in ledu. Dokazano je, da letni čas in temperature, značilne zanj, vplivajo na lastnosti pnevmatik. Prišli so do zaključka, da lahko takšne pnevmatike uporabljajo morda le prebivalci obmorskih mest, kjer so zime milejše.

Pred nakupom se moramo tudi vprašati, kakšen tip voznika smo.
Pred nakupom se moramo tudi vprašati, kakšen tip voznika smo. FOTO: iStock

O velikosti in profilu

Pred nakupom pnevmatik moramo tudi preveriti, kakšne velikosti sodijo na naš avto, kolikšna je njihova nosilnost ter kateri hitrostni kategoriji ustrezajo. Vse to piše v dokumentu z navodili za uporabo avtomobila. Ne smemo niti pozabiti, da morajo biti vse štiri pnevmatike na vozilu enake vrste, na isti osi vozila pa pnevmatiki iste nosilnosti, hitrostnega razreda ter od istega proizvajalca.

Z zakonom je tudi določena globina žlebov pnevmatike (tj. profila). Pr zimskih gumah ta znaša 3 milimetre, pri letnih pa 1,6 milimetra. Če se zaradi pogostejše ali nepravilne vožnje pnevmatike hitro obrabijo, jih moramo menjati prej, kot je priporočljivo.

Ali lahko kupimo rabljene pnevmatike?

Kupimo lahko seveda tudi rabljene pnevmatike, vendar moramo biti v takem primeru še previdnejši in najprej preveriti njihovo starost. Oznaka DOT na pnevmatiki nam pove, kdaj je bila izdelana (zadnji dve številki predstavljata leto, prvi dve pa teden izdelave), pnevmatike najbolj priznanih proizvajalcev naj bi imele življenjsko dobo do 10 let (ta je odvisna od načina uporabe tj. vožnje in skladiščenja), ko jih enkrat montiramo, pa naj jih ne bi uporabljali več kot 6 let, tudi če njihov profil še ni kritično obrabljen.

Pred nakupom moramo preveriti, kakšne velikosti pnevmatike sodijo na naš avto, kolikšna je njihova nosilnost ter kateri hitrostni kategoriji ustrezajo.
Pred nakupom moramo preveriti, kakšne velikosti pnevmatike sodijo na naš avto, kolikšna je njihova nosilnost ter kateri hitrostni kategoriji ustrezajo. FOTO: iStock

Pomembno je, kakšen tip voznika ste

Pred nakupom se moramo tudi vprašati, kakšen tip voznika smo. Tisti, ki se večino časa vozite predvsem po mestu, bodite pri nakupu pozorni, da bodo imele vaše nove pnevmatike dobre zaviralne lastnostmi in testirano manjšo obrabo. Tisti, ki se vsakodnevno vozite po avtocestah, potrebujete pnevmatike, ki imajo najkrajšo zavorno pot na mokri in suhi podlagi, majhno obrabo in ki varčujejo z gorivom. Tisti pa, ki se radi podate v hribovite predele ali pa tam živite, bodite pri nakupu pozorni na to, da bodo imele vaše nove pnevmatike odličen oprijem.

V kakšen cenovni razred in kam na lestvico testa pnevmatik bodo sodile vaše nove pnevmatike, naj bo odvisno tudi od tega, koliko kilometrov letno boste z njimi najverjetneje naredili.

Pa še o menjavi

Če imate dva seta platišč in ste spretni, lahko menjavo opravite sami. Temu se reče previjačenje pnevmatik. V nasprotnem primeru se boste najbrž podali k preverjenemu vulkanizerju, ki pa vam bo pnevmatike premontiral, pri čemer bo uporabil ista platišča. Ob menjavi je pomembno tudi uravnoteženje oz. centriranje pnevmatik, brez tega namreč lahko pride do tresenja volana ter neudobne, neprijetne in nevarne vožnje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648