Moskisvet.com
image (28)

Visoki obrati

Leteča formula ena, motošport za 21. stoletje

A.P.
24. 04. 2020 08.51
0

Dirke z letečimi avtomobili se iz filmov (npr. Vojna zvezd), risank (npr. The Jetsons), knjig in računalniških iger selijo v resnični svet. Že letos bi namreč lahko bili priča prvi dirki letečih avtomobilov.

Avstralsko podjetje Alauda, ki stoji za letečimi električnimi avtomobili speeder, prve dirke z letečimi električnimi avtomobili napoveduje že letos, že leta 2021 pa napoveduje serijo Airspeeder, svetovno prvenstvo z letečimi dirkami za VN po vzoru formule ena.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Alauda izdeluje leteče avtomobile, ki pa niso zgolj leteči električni avtomobili, pač pa prave leteče formule ena, ki omogočajo vertikalen način vzleta in pristanka (eVTOL). Prvi tovrstni ''avto'', MK1 Speeder, je bil izdelan leta 2017, prototip brezpilotnega daljinsko vodenega kvadrokopterja MK2 pa je teste v zraku uspešno prestal lani. Zdaj potekajo zadnje priprave za testiranje dirkalnika Speeder MK4 s človeško posadko, ki bo odvisno od trajanja pandemije covid-19 in omejitev gibanja. Če se bo izšlo po željah podjetja, bodo prve dirke s človeško posadko izvedli še letos. Še prej bo v puščavi Mojave ekipa testnih pilotov iz oboroženih sil ZDA in podjetja Martin Aviation testirala prototip MK3.

Bitka menjalnikov: ročni vs. avtomatski. Kateri je pravi za vas?
Preberi še
Bitka menjalnikov: ročni vs. avtomatski. Kateri je pravi za vas?

Dirkaško serijo bo organizirala Alauda, k projektu pa sta že pristopili znamki Rolls- Royce in Babcock Aviation. Podjetje, ki mu načeluje Matt Pearson, bo ekipam zagotovilo strojno opremo za izdelavo letečih dirkalnikov, ostalo – strategija, izbira pilotov oz. dirkačev – pa bo v domeni ekipe, nekako po vzoru prve faze serije formula E. Pearson pravi, da je speeder mešanica formule ena in tehnološko naprednega brezpilotnega zrakoplova (drona). ''Serija bo osnovana na dirkalnikih, zgrajenih na isti platformi, in bo presegla dirkaške okvire, saj bo pomagala pri razvoju eVTOL-tehnologije za potrebe urbane mobilnosti v zraku (UAM – Urban Air Mobility).''

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

250-kilogramski oktakopter z nosilnostjo 1.00 kilogramov bo opremljen z zamenljivo 500-kW baterijo in bo letel s hitrostjo do 200 km/h na višini med 4 in 40 metri. Vsak od štirih krakov letečega dirkalnika bo opremljen z dvojnim 24-kW rotorjem, kar pomeni, da bo imel speeder boljše razmerje moči in teže kot bolid formule ena. Za izogibanje oviram bo uporabljal laserski sistem lidar.

9 dejstev o Ayrtonu Senni, ki jih morate poznati
Preberi še
9 dejstev o Ayrtonu Senni, ki jih morate poznati
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648