Špijonaža je stara toliko, kot so stari konflikti in tekmovalnost med narodi, etničnimi in religioznimi skupinami. Že starokitajski general in filozof Sun-Tzu je v svojem delu Umetnost vojne omenjal vohune in infiltracijo med sovražne vrste. Tudi v faraonskem Egiptu in antični Grčiji in Rimu so bili vohuni znan jeziček, ki je lahko v vojni ali v miru prevesil tehtnico v korist ene strani.
Vohunjenje je v večini držav in sistemov definirano kot pomoč sovražniku ali drugi državi, zato je to veleizdaja, ki se kaznuje z najhujšimi obsodbami in kaznimi, kot je doživljenjski zapor ali celo usmrtitev. V zadnjih letih se je razmahnila tudi špijonaža v mednarodnih organizacijah, raznih interesnih skupinah in podjetjih. Vendar je največja vohunska aktivnost še vedno usmerjena v pridobitev podatkov 'konkurenčnih' držav in njihovih aktivnosti, navkljub globaliziranemu svetu in prepletenosti kultur na vzhodu in zahodu.
Največji vohuni so operirali dalj časa, imeli so zelo dober sistem skrivanja in zakrivanja svojih sledi, uporabljali so visoko tehnologijo sporočanja in bili srčno predani 'poslu'. Kdo so bili nekateri od največjih vohunov in vohunk v zgodovini?
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV