Tisti, ki imajo dobro samopodobo, so bolj samozavestni in uspešni v svojem profesionalnem življenju ter zasebnih odnosih. Manj zadovoljni posamezniki so običajno bolj zavrti, manj uspešni in imajo več težav pri percepciji sebe. Slednji se pogosteje odločajo za popravke, za katere verjamejo, da jim lahko izboljšajo počutje in zadovoljstvo s seboj. Čeprav se zdi, da so večji in manjši lepotni popravki bolj kot ne ženska tema, se v današnjem času zanje odloča vse več moških. Morda ste ob prebranem zamahnili z roko in zavili z očmi, a tovrstni posegi niso vedno povezani le z nečimrnostjo ali narcisizmom. Z napredkom lepotnih posegov so našli upanje tudi tisti, ki imajo zanje zdravstvene razloge.
Zakaj se moški največkrat odločajo za lepotne posege?
Geni
Geni že od rojstva narekujejo velik del našega življenja in temu (skorajda) ne gre ubežati. Če se osredotočimo samo na telesne značilnosti, lahko rečemo, da od prednikov morda podedujemo lastnosti, ki nam niso niti malo všeč. Morda so celo tako zelo moteče, da se odločimo za lepotne popravke. Velik in kriv nos? Izrazito velika in štrleča ušesa? Zgodnja plešavost, ki načenja samopodobo? Vse našteto je morda za nekoga del identitete, za drugega pa težava, ki močno načenja kakovost življenja. Dejstvo je, skorajda ni osebe, ki bi bila popolnoma zadovoljna s svojim videzom. Vprašanje pa je, v kakšni meri vplivajo določene telesne značilnosti, zlasti obrazne, na zadovoljstvo, zaupanje vase, samopodobo in nenazadnje tudi način življenja.
Sledenje trendom
Osebe, ki rade sledijo trendom in se poslužujejo vsega, kar narekujejo mediji, se pogosteje odločajo za lepotne popravke kot ostali. Ker želijo biti videti tako, kot velja v družbi za privlačno, je v ozadju tudi želja po socialni sprejetosti. A takšna osebnostna drža je lahko nevarna. Ko se podredimo zunanjim vplivom in vsemu, kar narekujejo drugi, lahko pademo v neskončno jamo nezadovoljstva in iskanja vedno novih načinov pomladitve ter potrditve. V tem primeru je pomembno kritično razmisliti o smiselnosti posegov.
Znaki staranja
Staranje je del življenja, vidne telesne spremembe, ki jih prinaša, so tudi znak naše minljivosti. Ohlapnejša in manj napeta koža obraza. Vidne gube. Izraziti podočnjaki. Vse našteto je znak, da nas čas dohiteva in marsikdo to dejstvo težko sprejme. V tem primeru je veliko lažje poseči po hitrih in enostavnih posegih, ki povrnejo vsaj delček mladosti. Nič presenetljivega torej ni, da je ’pomladitev’ obraza ena od glavnih motivacij, ki jih izbirajo nekateri moški.
Uspešnost kariere
Moški, ki imajo pri svojem delu visoko stopnjo interakcije s strankami, se pogosto odločajo za osvežitev videza. To običajno poveča raven samozavesti in zavedno ali ne vpliva tudi na uspeh pri delu, saj se moški počuti bolj všečen in prepričljiv. A pozor! V tem primeru je treba paziti, da ne prestopimo meje dobrega okusa, saj lahko s pretiravanjem dosežemo povsem nasprotni učinek. Ljudem so namreč veliko bolj všeč naravne in avtentične osebe kot tiste, pri katerih je že na daleč videti, da se ne morejo sprijazniti z znaki staranja.
Od sonca poškodovana koža
V preteklosti ni bilo toliko zavedanja o škodljivih učinkih sonca na kožo kot danes. Tako so številne generacije brezskrbno uživale na soncu brez vsakršne zaščite, posledice tega pa se kažejo šele več let, tudi desetletij kasneje. No, če smo iskreni, se še danes najdejo posamezniki, ki se v želji doseči zagorel videz kože cele dneve nastavljajo soncu. A vsi vemo, da je sonce lahko precej nevarno, zlasti brez ustrezne zaščite. Zgodnji znaki poškodb na koži se kažejo kot pege, ki se pojavljajo po vsem telesu, globlje gube in pigmentirana koža. Nekateri razvijejo celo raka zaradi močne izpostavljenosti UV-žarkom. V tem primeru lahko lepotni posegi pomagajo pri omilitvi ali odstranitvi neželenih kožnih sprememb.
Brazgotine po aknah
Aknavost lahko pomembno vpliva na samopodobo, saj večje težave z aknami puščajo vidne in nepovratne posledice na koži obraza. Marsikdo v puberteti in zgodnji odraslosti poišče pomoč dermatologa, ki to tegobo tudi ustrezno zdravi. A pri nekaterih ostanejo na obrazu prave brazgotine, ki iznakazijo podobo in vplivajo na počutje posameznika. V tem primeru se marsikateri moški tudi v zrelejših letih odloči za poseg.
Telesne težave
V nekaterih primerih so lepotni popravki povezani tudi s težavami v funkcioniranju telesa. Sem najpogosteje sodi septoplastika, ki pride v poštev pri težavah z dihanjem, grlom ali ušesi – tudi smrčanjem. Bleroplastika ali dvig zgornje veke lahko pripomore k izboljšanju perifernega vida. Sem bi lahko umestili tudi operacijo odvečne kože, ki moti gibanje in je posledica večje izgube kilogramov. Tudi posamezniki, ki so rojeni s telesnimi deformacijami, poškodbami ali posledicami bolezni, lahko najdejo koristi v tovrstnih posegih.
Nizka samopodoba
Nekateri posamezniki želijo svojo nizko samopodobo, ki običajno izvira iz najzgodnejših let, kompenzirati z lepotnimi posegi, saj menijo, da bodo z določenim popravkom srečnejši. A pogosto se zgodi, da veselje traja le kratek čas, saj imajo kmalu zatem že nove ideje, kaj vse morajo pri sebi še spremeniti. Ta zanka je lahko zelo nevarna, saj se tako ujamejo v neskončno spiralo lepotnih popravkov, ki izrazito posežejo v pristno podobo. Seveda lahko v neskončnost spreminjamo stvari, ki nam niso všeč, a tistega, kar je v resnici težava, ne moremo popraviti s posegom. V tem primeru je koristnejše delo na sebi v obliki psihoterapije.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV