Kaj oblika brade govori o moškem?
Vikinška brada
Tako kot za njegove predhodnike sta tudi za sodobnega moškega Vikinga značilni močna volja in neodvisna narava – in to potrjuje tudi njegova brada. Takšni moški veliko časa posvečajo področjem, ki jih zanimajo, pri tem pa ne puščajo veliko prostora za vse ostalo. Njihova brada je neurejena in dolga, a kljub temu izžareva impresivno auro. Vikinško brado morate puščati dovolj dolgo, da jo lahko tudi spletete.
Kozja bradica
Čeprav je kozja bradica že kar malce zastarel trend, pri nekaterih še vedno ostaja v ospredju. Takšnim moškim pravijo bradati agnostiki. Ugotavljajo, da so ti moški vseskozi v precepu, ali je ta brada sploh primerna zanje, zato vedno znova eksperimentirajo, kaj jim sploh ustreza. Kozja bradica je pogosto le začasen stil, ki ga moški običajno zavržejo takoj, ko se pojavi kaj boljšega.
Polna in gosta krajša brada
Je značilna za izkušene in samozavestne moške, ki se dobro počutijo v svoji koži in zvesto sledijo svojim ciljem. Ne pustijo, da bi drugi narekovali njihove življenjske odločitve in tega se ne bojijo povedati svetu.
Tridnevna brada
Je značilna za urejene in elegantne moške, saj predstavlja popolno ravnovesje med obritostjo in bradatostjo. Pa vendar kljub preprostosti zahteva za popoln videz malce urejanja. Tridnevna brada velja za enega najprivlačnejših stilov, ki je zelo priljubljen med moškimi, ki delajo v pisarnah.
Moškost in psihologija agresije
Psihologija brade je kompleksno področje, na katerem imajo raziskave veliko neenotnih zaključkov. Ena študija je denimo pokazala, da je pri bradatih moških večja verjetnost, da bodo storili kaznivo dejanje, druga pa, da je bradat moški bolj vreden zaupanja v očeh drugih. Edina stvar, ki ostaja enotna in dosledna, je psihološka povezava med brado in moškostjo – to je lastnost, ki je povezana tudi z agresijo. Leta 2013 je bila izvedena velika študija, pri kateri so ocenjevalcem – moškim in ženskam, pokazali nabor fotografij istega moškega z različnimi oblikami in dolžinami brade. Pri vsaki sliki so udeleženci morali oceniti njegovo moškost. Verjetno ni presenetljivo, da daljša kot je bila brada, bolj možat se jim je zdel. Študija iz leta 2016 pa je zaključila, da so moški z brado bolj dominantni.
Testosteron in agresija
Z biološkega vidika gledano se zgornje ugotovitve zdijo smiselne. Moško telo proizvaja testosteron, ki vpliva na rast brade, česar pri ženskah ni (ali pa je izjemno redko). Če je nasprotje moškosti ženskost, potem iz tega izhaja, da brada predstavlja pojem moškosti. Brada pa vpliva tudi na dojemanje agresije. Ena od raziskav je ocenjevalcem pokazala bradate in obrite moške z agresivnimi izrazi na obrazu. Tudi v tem primeru so bili bradati moški ocenjeni kot bolj agresivni in zastrašujoči kot obriti. Testosteron pa ne vpliva le na bolj polno in gosto brado, pač pa tudi na bolj agresivno vedenje. To seveda ne pomeni, da so moški z brado bolj agresivni, temveč le to, da lahko brada poudarja nekatere agresivne lastnosti ali vedenja.
Moč in zrelost
Ker je brada pri moških tudi znak fizične zrelosti, lahko domnevamo, da je obenem tudi znak splošne zrelosti. S staranjem postajamo zrelejši, zato brada tudi psihološko gledano nezavedno daje vtis modrosti. To je potrdila tudi študija iz leta 1990, v kateri se je izkazalo, da so moške brade povezane z zrelostjo in močjo. Študije so tudi ugotovile, da feministke manj verjetno volijo moške z brado, kar naj bi bila posledica tega, da so te ženske moške nezavedno dojemale kot bolj agresivne.
Socialna psihologija
Brade so torej povezane z moškostjo, prevlado, močjo in zrelostjo. Študija profesorja Richarda Wisemana z Univerze v Hertfordshiru je pokazala, da bradate moške v kar 38 odstotkih dojemajo kot manj radodarne, v 36 odstotkih kot manj skrbne in v 51 odstotkih kot manj vesele in zadovoljne kot obrite moške. Menili so celo, da so obriti moški bolj prijazni in da je z njimi lažje vzpostaviti stik in odnos.
Samopercepcija
Tako kot oblačila vplivajo na naše počutje, samozavest in vedenje, tudi nošenje brade vpliva na samopercepcijo oz. dojemanje sebe. V eni od študij so morali obriti moški nekaj časa nositi umetno brado. Ugotovili so, da so jih drugi dojemali na enak način kot moške z naravno brado, kar pomeni, da je nošenje umetne brade v njih spodbudilo določeno vedenje. Raziskovalci menijo, da nošenje brade vpliva na to, kako moški razmišlja o sebi, kako se doživlja, kar povezujejo z občutkom samozavesti. Takšni moški so bolj prepričani vase tako na delovnem mestu kot tudi v domačem okolju.
Je bradat moški bolj privlačen?
Veliko je študij o tem, kako brada vpliva na žensko dojemanje moških, rezultati pa so žal zelo nedosledni. Ena od študij iz leta 2016 je pokazala, da so moški z brado ženskam privlačnejši, druga pa, da brada na ženske nima nobenega vpliva. Jasnega odgovora torej ni, nekaterim ženskam se brade zdijo bolj, drugim manj privlačne, kar je zelo verjetno odvisno tudi od tega, ali jo je nosil tudi njen oče.
Vprašanje, ki si ga zastavlja marsikateri moški, je: Ali me bo brada naredila bolj privlačnega? Kot pri večini vprašanj, povezanih z lepoto in privlačnostjo, ni jasnega odgovora. Ne samo, da ima čisto vsak od nas svoj okus in pogled na lepoto, veliko je odvisno tudi od tega, kako se moški počuti z brado in brki. Lahko nosi brado, pa se ob tem ne bo počutil privlačnega, kar bo zagotovo vplivalo tudi to, kako ga vidijo drugi. Če bo nosil brado in bo ob tem samozavesten, bo to seveda čutila tudi okolica. Naš nasvet je torej, da sledite sebi in nosite to, kar vam najbolj ustreza.
Raziskave so povzete iz Reserach Digest
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV