Mladost
Ilka je ponosnima staršema Igorju in Darji na svet privekala 26. 10. 1990 v štajerski prestolnici. Na smuči sta jo prvič postavila pri dveh in pol letih ter kmalu ugotovila, da se v njej skriva ogromen, neizkoriščen potencial. Tekom naslednjih nekaj let sta jo redno vozila na treninge, kjer sta jo skupno bodrila.
Garaško delo je kmalu obrodilo prve plodove, ko je Ilka pri svojih šestnajstih na svetovnem mladinskem prvenstvu leta 2007 osvojila zlati medalji v slalomu in kombinaciji, leto zatem pa je na najvišjo stopničko stopila še v smuku, njeni najboljši disciplini. V svetovnem pokalu je debitirala marca 2007 na slalomu v Lenzerheidu, kjer je takrat na žalost morala odstopiti.
Ilka ima mariborsko Pohorje za njen drugi dom. V otroških dneh se je vsako jutro odpravila na bele strmine, kjer je že pred poukom trenirala po dve uri, nato sedla v šolsko klop in se čez nekaj ur vrnila na popoldanski trening. Tako je bila videti večina njenih mladostniških dni. Striktno se je držala napornih vadb, s katerimi se je gnala preko mej svojih sposobnosti.
V težkih začetkih sta ji največ podpore nudila oče Igor Štuhec in njena mama Darja Črnko. Darja je po izobrazbi gradbena inženirka, ki se je včasih preživljala tudi s smučarskim servisom in prodajo otroških igral. Kot trenerka in serviserka je svoji hčerki stala ob strani v vseh prelomnih trenutkih kariere.
Profesionalna kariera
S svetovnim pokalom se je prvič srečala marca 2008. Z 22. mestom si je na smuku v Crans Montani prismučala svoje prve točke svetovnega pokala. Zatem je sledilo zelo naporno obdobje, ko v sezonah 2008/09, 2009/10 in 2010/11 zaradi težav s poškodbami ni mogla dosti tekmovati. Avgusta 2008 si je na pripravah v Čilu namreč resno poškodovala koleno, kar jo je tekom naslednjih nekaj let močno oviralo pri doseganju najvišjih rezultatov.
S trdim delom in neomajno odločnostjo je mlada šampionka sčasoma premagala fizične in psihične posledice takšne resne poškodbe in leta 2014 nastopila na olimpijskih igrah v Sočiju, kjer je v smuku zasedla deseto mesto, v superveleslalomu pa trinajsto. Leto kasneje je v Vailu nastopila v štirih disciplinah. Najboljši čas je s sedmim mestom dosegla v alpski kombinaciji.
Decembra 2016 je na prvem smuku sezone 2016/17 s startno številko 29 presenetila svetovno občinstvo in zmagala v kanadskem Lake Louisu. Naslednjega dne je na istem prizorišču s ponovno zmago izjemen dosežek ponovila. S tem je postala devetnajsti slovenski alpski smučar ali smučarka, ki je zmagal/a v svetovnem pokalu. Dva tedna zatem je pod svoje uspehe prištela še izjemen dosežek v Val d'Iseru, ko je v alpski kombinaciji dosegla najhitrejši čas in se povzpela na najvišjo stopničko.
Poleg uspešnih nastopov v hitrih disciplinah se je dokazala tudi v tehničnih in se izkazala za vsestransko nadarjeno smučarko. Začela je osvajati točke tudi v veleslalomu, na slalomu za Zlato lisico pa se ji je z desetim mestom uspelo prvič prebiti med deseterico tudi v tej disciplini. S tem ji je prvič v karieri uspelo v eni sezoni osvojiti točke v vseh disciplinah.
Februarja 2017 je nastopila na svetovnem prvenstvu v švicarskem St. Moritzu. V superveleslalomu je bila zaradi napake uvrščena na enajsto mesto, v kombinaciji pa je odstopila. Tako je bilo vse odvisno od smuka, kjer je dvanajstega februarja prehitela vso konkurenco in v zadovoljstvo in ponos celotne Slovenije postala svetovna prvakinja.
Dva tedna kasneje je v švicarski Crans Montani dosegla svojo drugo zmago v superveleslalomu in postala prva Slovenka, ki je v tej disciplini slavila več kot enkrat. Dan zatem je z doseženim tretjim mestom na kombinacijski tekmi osvojila mali kristalni globus v tej disciplini. To je bil zanjo prvi osvojeni globus, katerega si je zagotovila s prednostjo dvajsetih točk pred drugouvrščeno Italijanko Federico Brignone.
Marca 2017 si je v ameriškem Aspnu prismučala svojo sedmo zmago, ki je bila skupno jubilejna 80. zmaga za slovensko alpsko smučanje. Poleg tega pa ji je ta zmaga prinesla svečani mali kristalni globus. Naslednji dan je na finalnem superveleslalomu zasedla drugo mesto, toda zaostala za Tino Weirather in tako na koncu v skupnem seštevku zasedla zavidljivo drugo mesto.
Poškodba in izguba olimpijske sezone
Oktobra 2017, le šest dni pred začetkom sezone 2017/18, se je na pripravah na slalomskem treningu ponovno poškodovala. Diagnoza je pokazala, da si je šampionka pri padcu strgala sprednje križne kolenske vezi, zaradi česar je morala na operacijo. Kirurški poseg so opravili na Univerzitetni kliniki v švicarskemu Baslu ravno na njen 27. rojstni dan, to je 26. oktobra 2017. Že drugič je poseg vodil doktor Niklaus Friederich, ki ji je pred leti operiral desno koleno. Zaradi poškodbe se je morala odpovedati nastopom v celotni sezoni in njenemu vrhuncu, olimpijskim igram v Južni Koreji. Pomladi 2018 je začela s pripravami na naslednje tekmovalno obdobje. Od tekmovanj v svetovnem pokalu je bila odsotna vsega skupaj dvajset mesecev oziroma 621 dni.
Velika vrnitev v sezoni 2018/19
Na tekmovalne strmine se je Ilka vrnila novembra 2018 z uvodnim smukom sezone. V kanadskem Lake Louisu, kjer je pred dvema letoma prvič stopila na najvišjo stopničko, je zasedla šesto mesto. V italijanski Val Gardeni je mesec kasneje, na tretjem smuku sezone, dosegla svojo prvo zmago po vrnitvi in z njo postala najuspešnejša slovenska smukačica v svetovnem pokalu. Pred tem je to zavidljivo mesto pripadalo Tini Maze. Naslednji dan je na istem prizorišču slavila še na superveleslalomski tekmi in s tem dosegla svojo deveto zmago, ki jo je na lestvici slovenskih zmagovalcev postavila pred legendo slovenskega smučanja, Bojana Križaja.
Svetovno prvenstvo 2019
Desetega februarja letos si je v Areju s popolno smukaško predstavo prismučala zavidanja vreden naslov svetovne prvakinje v alpskem smučanju. Zaveda se, da je z dvema naslovoma svetovne prvakinje v kraljevski disciplini na novo spisala zgodovino ženskega smučanja in smuka, a Ilka je prepričana, da bi lahko bila njena predstava še boljša: "Mogoče še ne čisto popolno, ampak bi rekla, da je bilo kar blizu," je šampionka izjavila po včerajšnji zmagi. "Nismo šle z vrha. Proti vremenu ne moremo nič in že na tem nižjem startu je kar 'fejst' pihalo. Mislim, da je bilo več ali manj enako za vse. Je bilo pač samo na meni, da naredim to, kar vem, da lahko."
Ponosna mama je po novem uspehu hčere izjavila: "Prvo jokanje sem že opravila, izredno sem vesela nad njenim izjemnim uspehom. Danes se mi je zdelo težje kot v St. Moritzu, ne vem, zakaj, čeprav je vedno težko. Priznam, da sem bila zelo nervozna, še posebej takrat, ko so znižali start. A zdaj na koncu je vse super."
Štuhčeva je prva Slovenka z dvojnim smukaškim zlatom na svetovnih prvenstvih. Kar okroglih trideset let je moralo miniti, da je po Švicarki Marii Walliser smučarka uspešno ubranila prestižni naslov svetovne prvakinje, torej, da je zmagala na smukih na dveh zaporednih prvenstvih.
Za zaključek si oglejmo še nekaj utrinkov iz Ilkinega osebnega življenja. Med njene najljubše hobije spadajo branje knjig, igranje odbojke in gorsko kolesarjenje. Najbolj ji je pri srcu ostala knjiga Nejca Zaplotnika z naslovom Pot. Kar se filmografije tiče, v njej največ pozitivnih čustev prebudita filmski uspešnici Million Dollar Baby in Inception. V prostem času najraje prisluhne skladbam ameriške skupine OneRepublic, njena najljubša televizijska serija pa je Big Bang Theory.
Med vsemi napornimi treningi, tekmami in poškodbami, je Ilka leta 2009 uspela redno zaključiti II. gimnazijo Maribor, sedaj pa svoje šolanje nadaljuje na Ekonomsko-poslovni fakulteti v Mariboru. Od aprila 2014 je zaposlena na ministrstvu za notranje zadeve, in sicer na policijskem oddelku vrhunskih športnikov.
Prepričani smo, da je pred našo sonarodnjakinjo še mnogo izzivov, s katerimi se bo pred našimi očmi soočila in nam zagotovila še mnogo let doživljanja nacionalnega ponosa, ki ga Slovenci že vrsto let gojimo do vseh naših smučarjev.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV