Kot se je izkazalo, ljudje ''travo'' kadimo že več kot dve tisočletji. Arheologi so na 2500 let starem arheološkem najdišču na zahodu Kitajske našli primer uporabe marihuane za psihoaktivne učinke. To so dognali na podlagi usedlin v posodah grobnice, ki so imele visoke vsebnosti THC-ja, glavne sestavine kanabisa. Žerjavnico so našli na grobišču v Jirzankalu v gorovju Pamir, ki se nahaja blizu kitajsko-pakistanske meje. Čeravno je najdišče na odročnem kraju, pa raziskovalci domnevajo, da je nekoč tu mimo potekala svilna cesta.
Študija objavljena v zborniku Science Advances domneva, da so kanabis po vse verjetnosti uporabljali pri pogrebnih obredih, da bi prišli v stik z mrtvimi. Marihuane naj bi uporabljali kot kadilo in ne za ''zadevanje''. Soavtorica študije Nicole Boivin predvideva, da so marihuano polagali na razbeljene kamne v posodi. Splošno znano je, da ima rastlina večtisočletno zgodovino tako na področju medicinske in ritualne rabe, kot seveda tudi rekreativne.
Konopljo naj bi v Aziji sadili že več kot 4000 let pred našim štetjem, a takrat je imela še zelo nizko vsebnost THC-ja. Začetki ''gandže'' so bili do sedaj na podlagi zapiskov starogrškega zgodovinarja Herodota umeščali v osrednjo Azijo, tudi tokratno odkritje pa ne ponuja odgovora na to, ali so marihuno gojili ali zgolj iskali rastlino z višjo vsebnostjo THC-ja. Psihoaktivnih snovi v rastlini je več, ko rastejo na višji nadmorski višini, kar pojasni najdišče.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV