Temeljni kamen Bele hiše so položili davnega 13. oktobra 1792, na dan, ko je začelo rasti tudi mesto Washington, zgradili pa so jo po načrtih irskega arhitekta Jamesa Hobana. Drugi ameriški predsednik John Adams se je vanjo vselil 1. novembra 1980.
Za javnost jo je leta 1805 odprl Thomas Jefferson, tretji predsednik ZDA. Dnevi odprtih vrat v Beli hiši so bili v preteklosti zelo dobro obiskani in v času Andrewa Jacksona se je ta moral za kratko celo preseliti v hotel. Po njegovi izvolitvi naj bi se v njej namreč gnetlo kar 20 tisoč ljudi! Javni ogledi so bili do 2. svetovne vojne mogoči brez vstopnice, a so se končali po terorističnih napadih 11. septembra 2001. Takrat je v veljavo vstopil nov režim, ki močno omejuje obisk Bele hiše – obisk morajo vnaprej odobriti člani kongresa oz. veleposlaništvo. Ostane nam tudi virtualni ogled.
Bela hiša se razprostira na 5.110 kvadratnih metrih in ima kar šest nadstropij. V njej naštejemo 132 sob, 35 kopalnic, 34 kopalnic, 28 kaminov, 412 vrat, 147 oken, osem stopnišč, po eno tenis igrišče, igrišče za košarko, kegljišče, kinodvorano, tekaško stezo in bazen ter troje dvigal. Med najbolj znamenite sobe sodijo ovalna pisarna (glavna pisarna predsednika ZDA), soba za novinarske konference, kabinet za vladne sestanke, situacijska soba za reševanje kriznih situacij in Rooseveltova soba. Skupaj je v beli hiši sicer kar 51 pisarn.
Poleg naštetih so v Beli hiši še številne druge, manj zveneče in manj izpostavljene sobe, ki si jih bomo pogledali v nadaljevanju.
Glasbena soba
42. ameriški predsednik Bill Clinton je sobo v tretjem nadstropju, ki je bila v času predsedovanja 38. predsednika ZDA, Geralda Forda, spalnica njegovega sina Jacka, spremenil v zasebno glasbeno sobo, kjer je vadil saksofon. Soba namenjena muziciranju na uradnih sprejemih je sicer Modra soba, ki izraža francoski vpliv in se ponaša s starim lestencem in številnimi raritetami.
Telovadnica
V tretjem nadstropju se nahaja tudi telovadnica, kjer se predsednik in njegova družin lahko rekreirajo oz. trenirajo noč in dan. Pred tem je bila to soba za goste, še prej pa dnevna soba.
Čokoladnica
Nahaja se v pritličju Bele hiše in je ena izmed številnih kuhinj v Beli hiši. V njej chefi pripravljajo sladice.
Kegljišče
V neposredni bližini čokoladnice se nahaja kegljišče poimenovano po 33. ameriškemu predsedniku Harryju Trumanu, ki je eden najbolj priljubljenih in obleganih prostorov v Beli hiši. Kegljišče so na zahtevo Trumana zgradili leta 1947. 37. predsednik ZDA Richard Nixon ga je leta 1969 prestavil na današnjo lokacijo – pod vhod v severnem preddverju.
Kinodvorana
Kinodvorana v Beli hiši se ponaša z 42 sedeži. Najdemo jo v prvem nadstropju vzhodnega krila. Filme na željo predsednika priskrbijo filmski studii. V času predsedovanja Donalda Trumpa so kino prvič uporabili za projektico animiranega filma Iskanje pozabljive Dory (Finding Dory). Filme v Beli hiši predvajajo vse od predsedovanja 28. predsednika ZDA, Woodrowa Wilsona, 32. Franklin D. Roosevelt pa je bil tisti, ki je dal nekdanjo garderobno sobo spremeniti v kinodvorano.
Soba zemljevidov
Sobe locirane v pritličju Bele hiše se je ime soba zemljevidov (Map room) prijel zato, ker je v njej med 2. svetovno vojno Roosevelt spremljal in analiziral dogajanje na fronti, kar se je kasneje preselilo v t.i. situacijsko sobo. Zemljevidi so bili razvrščeni po hemisferah, regijah in vojaških operacijah. Danes sobo uporabljajo za manjša druženja in televizijske intervjuje.
Kitajska soba
Kitajska soba se nahaja poleg sobe zemljevidov, leta 1917 pa jo je tako poimenovala prva dama ZDA, Edith Wilson. Posvečena je kopičenju porcelana z Daljnega vzhoda.
Družinska jedilnica
V prvem nadstropju se nahaja manjša jedilnica, kjer predsedniška družina gosti manjše uradne večerje, ki pa jih pogosto prestavijo v protokolu namenjeno uradno obedovalnico (State Dining Room), ki se nahaja čez hodnik.
Škrlatno rdeča soba
Šrklatno rdeča soba (t.i. Vermeil room) je razstavna soba, kjer hranijo kose srebrnine in svečnike. Krasijo jo številni portreti prvih dam.
Cvetličarna
Le nekaj vrat proč od čokoladnice in kegljišča se nahaja cvetličarna, kjer cvetličar Bele hiš nakupuje cvetje v večjih količinah – za uradne dogodke, kot je inavguracija, kot tudi za dekoracijo hiše.
Soba za kaligrafijo in grafiko
Bela hiša premore tudi sobo za pisanje, točneje kaligrafijo in grafiko, ki se nahaja v drugem nadstropju vzhodnega krila, kjer majhna skupina kaligrafov ustvarja vabila, voščilnice ipd.
Sončna soba (Solarium)
T.i. sončna soba se nahaja v zgornjem nadstropju, namenjena pa je sproščanju. Sobo so predsedniki in njihove družina sicer uporabljali za različne namene. Mamie Eisenhower je tu gostila zabave, na katerih so igrali bridž, Caroline Kennedy je sem hodila v vrtec, tu sta se družili hčerki Lyndona Johnsona, za Rosalynn Carter pa je bila to študijska soba. Clintonovi so v sončni sobi igrali družabne igre, Richard Nixon pa naj bi v njej svoji družini sporočil, da odstopa kot predsednik. Tu naj bi bila Nancy Reagan obveščena, da so ustrelili njenega moža.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV