Moskisvet.com
3D TV - Sony

Visoki obrati

Adijo 2D televizor, dobrodošla 3D plazma!

V.S.
16. 04. 2010 06.30
1

Film Avatar je nedvomno sprožil pravo 'tridimenzionalno' revolucijo. Priložnost so zaznale japonske in korejske korporacije ter na trg poslale prve 3D HD televizorje.

Nekoč so bili 3D filmi bolj ko ne popačen približek globinske slike, današnja, bolj dodelana tehnologija pa omogoča zelo kvalitetno sliko, ki gledalca v resnici popelje v dogajanje samo. Medtem ko filmski studiji pospešeno brišejo prah z dvodimenzionalnih uspešnic in jih predelujejo v 3D formate, se režiserji pripravljajo na poplavo novih filmov, ki bodo še letos razveseljevali gledalce po vseh svetu. Manj znano pa je, da so filmske kadre največjih uspešnic zadnjih nekaj let snemali z dvema kamerama, torej so že tlakovali pot za veličasten prihod 3D dimenzije.

3D zabava na domačem kavču

Konec aprila bo na prodajne police (tudi v Sloveniji) prišla prva Panasonicova 3D HD plazma, v resoluciji 1920x1080 pikslov, sprva v 50-inčni, kasneje pa v 65-inčni verziji in s 600Hz pogonsko tehnologijo. Zraven bodo kupci dobili dva para 3D očal.
Glede na to, da se prikazovanje 3D slik sestoji iz izmeničnega prikazovanja slik za levo in desno oko, je reduciranje presluha poglavitnega pomena za visoko kakovostno 3D sliko. Panasonicova serija VT20 uporablja metodo sekvenčnega prikazovanja okvirjev, kar pomeni, da izjemno hitro prikazuje sliko okvir po okvir.

Kako poteka snemanje s 3D kamero
Kako poteka snemanje s 3D kamero FOTO: arhiv proizvajalca
Za snemanje določenega kadra sta potrebni dve kameri, ena za levo, druga za desno oko. Pri ustvarjanju 3D filma se nato sličice za desno, in sličice za levo oko zelo hitro izmenjujejo, in sicer 60 sličic za eno in 60 za drugo oko. Za primerjavo: za dvodimenzionalno sliko se v 1 sekundi odvije 25 sličic, za 3D sliko kar 120 sličic na sekundo.

Z novo tehniko snemanja se ukvarjajo tudi dvojne snemalne ekipe, ki v 3D tehniki že snemajo prenose angleškega klubskega nogometa. Vsak kader mora namreč biti posnet z dvema kamerama, za vsako oko posebej. Za popolno sliko poskrbijo 3D očala s sekvenčnim zaklopom, s katerimi gledalec dobiti tisti pravi, tridimenzionalni občutek.

Brez očal zaenkrat ne bo šlo, čeprav naj bi kitajsko podjetje TCL že razvilo 42-inčni LDC 3D TV s tehnologijo, s katero očala niso potrebna. Bolj previdni so Japonci, saj naj bi bilo to, po besedah Panasonicovih predstavnikov, možno šele čez nekaj let.

Profesionalna 3D kamera
Profesionalna 3D kamera FOTO: arhiv proizvajalca

Ne samo TV, tudi 3D kamera

Kot del nove veje filmske industrije se bo na trgu kmalu pojavila tudi Panasonicova Full HD 3D kamera za profesionalce. Kamera naj bi bila lahka za uporabo, saj so leče, glava kamere in dual Memory Card snemalnik integrirani v samo enem, lahkem ohišju. Kamera vsebuje tudi stereoskopske kontrole za uravnavanje, ki poskrbijo za lažje operiranje z napravo. Namesto kasete, optičnega diska ali trdega diska shranjuje kamera podatke na SD kartico.

Ni kaj, svet 3D hišne zabave je tu. Preden se zaženete v trgovine po nov 3D televizor ali plazmo, bi bilo smotrno počakati še kakšno generacijo, ki bo seveda ponudila še bolj jasno sliko in morda gledanje brez nadležnih očal. Prva generacija zabave vas bo, vsaj pri Panasonicu, stala 2.400 evrov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648