Veliko ljudi pozna freestyle na snegu s snežnimi deskami in smučmi. Generacija X (rojeni med 1961 in 1981), generacija Y (rojeni med sredino sedemdesetih in letom 2000) in novejša generacija Z ( rojeni konec 90 ih vse do danes) smo bili priča blagemu upadu popularnosti klasičnih športov in hitremu uveljavljanju nekaterih novih ter globalni popularizaciji nekaterih starejših individualnih športov, ki jih prej ni (razen lokalno) nihče poznal. Te panoge so si ustvarile svoje mesto v zgodovini športa in za seboj so potegnile velik del športne industrije. Količina denarja v proizvodnji in organizaciji tovrstnih tekmovanj je začela močno rasti.
Bele strmine so od vedno navduševale veliko adrenalinskih navdušencev. Smučanje je šport, ki se je razvil v Evropi, pri tem smo veliko pripomogli tudi Slovenci. Vzporedno s smučarskimi tekmovanji je že dolgo videti tekmovanja v smučarskem prostem slogu. Vendar je bilo včasih tovrstno smučanje omejeno le na tehniko vožnje po kucljih in akrobatske skoke (v žargonu hot-dog skoki), danes pa so smučarji tehnično prevzeli stil in način izvedbe od snowboarderjev, kar jim omogočajo napredna tehnika in novi materiali. Ko je bil freestyle še v povojih, je ameriškim belim strminam in 'polnemu snegu' kraljeval ekscentrični virtuoz Glenn Plake, ki je smučal po zelo nevarnih plazovitih pobočjih in se metal čez visoke gorske stene. Ekscentrika, ki je med drugim znan po svoji irokeški raznobarvni frizuri, je v zadnjih časih lahko videti v Sloveniji, ker je na plačilni listi slovenskega proizvajalca smuči. Poznejše obdobje je zaznamoval ameriški kralj divjih strmin Shane McConkey, ki je lani preminul pri skoku s padalom. McConkey je bil sicer freerider, kar pomeni, da je smučal po celem snegu, in ne v snežnih parkih ali po snežnem kanalu. V zadnjem obdobju je sodeloval pri razvoju smuči revolucionarnih oblik in dimenzij, ki so namenjene izključno celemu snegu. Med mlajšimi bi veljalo izpostaviti smučarje, kot sta Tanner Hall in Candide Thovex, ki s svojimi tehničnimi skoki navdušujeta celotno generacijo freestyle navdušencev.
Snurfanje
Kot odgovor na klasično smučanje, ki je marsikomu v osemdesetih postalo že malce dolgočasno, se je pojavilo 'srfanje po snegu', ki je pravzaprav že zelo stara iznajdba. Že v šestdesetih je Američan Sherman Poppen svoji hčeri naredil desko in vrv, s katero je obdržala desko na nogah, saj ni imela vezi. Deskanje so poimenovali 'snurfing' (sneg+srfanje =snrfanje) in to ime se je obdržalo do konca sedemdesetih, ko so začeli izvajati prva tekmovanja in opremo. Splošno odobravanje in finančni uspeh je deskanje na snegu doseglo v osemdesetih in devetdesetih, ko so legende, kot so Tom Burt, Craig Kelly, Noah Salasnek, Terje Haakonsen, Peter Line in pozneje Shaun White, kraljevale na pobočjih, terenskih parkih in snežnih kanalih. Danes je deskanje na snegu olimpijski šport, v katerem se obračajo milijarde.
Poglejte si videa in fotogalerijo z nekaterimi legendami belih strmin.
Shane McConkey:
Shaun White
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV