Moskisvet.com
Potovanje

Potovanja

Imate v naslednjih dneh let preko Dohe? Potem morate vedeti to!

STA/Ma.K.
05. 06. 2017 15.02
0

Katar je bil nepričakovano deležen diplomatske ofenzive. Sosednje države so namreč usklajeno prekinile vse diplomatske odnose s Katarjem, vzrok za tovrstno odločitev pa je katarska podpora terorizmu, poročajo tuje tiskovne agencije.V tej luči od torka, 6. junija v katarsko prestolnico Doha ne bodo več letele letalske družbe Združenih arabskih emiratov Emirates, Etihad, flydubai in Air Arabia ter savdska Saudi Airlines.

Katar je bil nepričakovano deležen diplomatske ofenzive. Sosednje države, Savdska Arabija, Združeni arabski emirati in Bahrajn, so namreč usklajeno prekinile vse diplomatske odnose s Katarjem. Pridružile so se jim tudi Egipt, Jemen in Libija. Vzrok za tovrstno odločitev je katarska podpora terorizmu, poročajo tuje tiskovne agencije.

Savdska Arabija je sporočila, da je s Katarjem zaprla vse meje, v 24 urah pa naj bi vse omenjene države prekinile tako zračne, kopenske in morske povezave s Katarjem, ki je močno odvisen od uvoza iz sosednjih držav, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Egipt je že sporočil, da za katarske ladje in letališča zapira vsa svoja pristanišča in letališča.

Žalostna turistka
Žalostna turistka FOTO: Thinkstock

V tej luči se danes vrstijo odpovedi letalskih poletov različnih letalskih družb v Katar. Od torka, 6. junija v katarsko prestolnico Doha ne bodo več letele letalske družbe Združenih arabskih emiratov Emirates, Etihad, flydubai in Air Arabia ter savdska Saudi Airlines.

Tako Savdska Arabija, Združeni arabski emirati kot Bahrajn so tudi pozvali državljane Katarja, da v 14 dnevih zapustijo dotično državo, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Kot so ob tem še objavili, je vzrok za diplomatsko ofenzivo štirih držav "neprestana podpora Katarja terorizmu v Jemnu in Siriji". Podpiral naj bi različne teroristične skupine, tudi Islamsko državo in Al Kaido.

Tudi v Sani so svojo odločitev utemeljili s katarsko podporo radikalnim skupinam v Jemnu. Kot poroča BBC, se je po Egiptu in Jemnu potezi preostalih držav pridružila tudi Libija.

Katar je odzivu ocenil, da gre za nepravičen ukrep, katerega namen je, da bi Doha pristala na "politično skrbništvo". "Ukrepi so neupravičeni in temeljijo na lažnih in neutemeljenih trditvah. Cilj je jasen - da bi razglasili skrbništvo nad državo, kar je kršitev katarske suverenosti," je sporočilo katarsko zunanje ministrstvo.

Katarska letalska družba Qatar Airways je prekinila vse lete v Savdsko Arabijo.

Katar
Katar FOTO: AP

Poteza predstavlja resen razkol med vplivnimi zalivskimi državami, ki so obenem tudi tesne zaveznice ZDA. Ameriški državni sekretar Rex Tillerson je v odzivu pozval države, naj razrešijo razlike med sabo.

"Vsekakor spodbujamo vse strani, da se skupaj usedejo in se pogovorijo o razlikah," je dejal v Sydneyju. "Menimo, da je pomembno, da članice Sveta za sodelovanje zalivskih držav (GCC) ostanejo enotne," je dodal.

Podoben poziv je na države naslovila Turčija, ki je obenem ponudila pomoč pri reševanju spora. "Gre za razvoj dogodkov, ki nas je zelo razžalostil," je dejal turški zunanji minister Mevlüt Cavusoglu. "Lahko so težave med temi državami, a dialog mora vedno pretehtati," je dejal.

Oglasil se je tudi Iran in Katar ter sosednje zalivske države pozval k dialogu. "Rešitev razlik med državami v regiji, vključno s trenutnim problemom med Katarjem in tremi sosedami, je mogoče le s političnimi in mirnimi metodami ter dialogom med stranmi," je v izjavi zapisalo iransko zunanje ministrstvo.

Ločeno je tudi koalicija držav pod vodstvom Savdske Arabije, ki se že dve leti bojuje proti upornikom v Jemnu, sporočila, da Katar ni več dobrodošel v njenih vrstah, češ da podpira teroristične organizacije. V okviru koalicije je Katar poslal svoja vojaška letala v pomoč pri obstreljevanju hutijskih upornikov.

Al Hazm
Al Hazm FOTO: Facebook

Kot je dejal Tillerson, ne pričakuje, da bo to imelo "pomembnejši učinek" na boj proti terorizmu tako regionalno kot globalno, še piše AFP.

Današnje naznanilo več arabskih držav se je zgodilo manj kot mesec dni po obisku predsednika ZDA Donalda Trumpa v Savdski Arabiji, kjer je pozval k enotni fronti muslimanskih držav proti ekstremizmu. Sledi tudi več tednom vse večjih napetosti med Doho in sosednjimi državami.

Kriza bi lahko imela širše posledice, ne le za Katar in njegove prebivalce, temveč po celotnem Bližnjem vzhodu in celo nekatere zahodne interese, piše AFP. Katar gosti največje ameriško letalsko oporišče v regiji, ki je ključnega pomena za operacije proti Islamski državi. Poleg tega naj bi leta 2022 gostil svetovno nogometno prvenstvo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 669