Naše oči imajo, čeprav so človeštvu omogočile napredek in ustvarjanje neverjetnih stvari, še vedno številne omejitve v primerjavi z živalskimi.
Tipično človeško oko lahko na primer zazna manj kot 10 milijonov barv. Po drugi strani pa čebele ne vidijo večine barv, ki jih vidimo mi, ker nimajo receptorjev za rdečo barvo, vidijo pa ultravijolične barve, ki jih mi s prostim očesom ne vidimo.

Čeprav bi morda mislili, da ob toliko barvah, ki jih vidimo, ni več barv, ki bi jih lahko imenovali nove, je znanstvenikom vendarle uspelo odkriti nov svet barv.
V znanstvenem članku, objavljenem v Science Advances, so znanstveniki uporabili natančen laser za stimulacijo mrežnice petih prostovoljcev in jim omogočili, da vidijo barve zunaj našega vizualnega spektra. Prostovoljci so tako videli novo barvo, ki so jo znanstveniki poimenovali "olo".

Laser v očesu
Ren Ng, profesor elektrotehnike in računalništva na kalifornijski univerzi Berkeley, se je s svojo ekipo želel izogniti temeljni omejitvi očesa v svojih raziskavah – hkratni aktivaciji več vrst celic, ki služijo kot fotoreceptorji in zaznavajo valovne dolžine svetlobe.
Človeška mrežnica je namreč sestavljena iz treh vrst takih celic, ki jih imenujemo čepnice. Čepnice "S" sprejemajo relativno kratke valovne dolžine, ki jih vidimo kot modre, čepnice "M" se odzivajo na srednje valovne dolžine ali zelene, medtem ko se čepnice "L" odzivajo na dolge valovne dolžine kot rdeče. Signali iz čutnic potujejo v možgane, kjer dejansko izkusimo oziroma doživimo barvo.
Vendar se te tri vrste čutnic pri obdelavi svetlobnih valov prekrivajo.

"Na svetu ni svetlobe, ki bi lahko aktivirala le M stožčaste celice, ker če se aktivirajo, se bo zagotovo aktivirala tudi ena ali obe drugi vrsti ," pojasnjuje profesor Ng.
Zato so se odločili, da to "zaobidejo" z razvojem tehnike, ki so jo po slavnem filmu "Čarovnik iz Oza" poimenovali "Oz".
Njihova tehnika uporablja laserje za natančno dostavo majhnih odmerkov svetlobe v izbrane celice v očesu - "M" celice. Od petih prostovoljcev so bili trije soavtorji študije, dva pa njuna kolega z univerze v Washingtonu, ki nista vedela, kakšen je namen raziskave.
Ko je laser obseval njihove mrežnice, so morali pogled usmeriti na svetlobni kvadrat. Tam so videli "novo" barvo, ki so jo raziskovalci poimenovali "olo" in jo opisali kot "modro-zeleno z nasičenostjo brez primere." Najbližja bi bila barva s kodo #00ffcc.

"Če si želite poskusiti predstavljati olo, za izhodišče vzemite modro-zeleno barvo: Predstavljajte si, da prilagajate nastavitve na vašem računalniku. Sam odtenek ohranjate konstanten, vendar postopoma povečujete nasičenost. Na neki točki dosežete mejo tega, kar vam zaslon lahko prikaže. Še naprej povečujete nasičenost, ki presega tisto, kar lahko najdete v naravnem svetu, dokler ne dosežete meje nasičenosti, ki jo lahko zaznajo ljudje – rezultat tega je tisto, kar bi videli iz laserskega kazalca, ki oddaja skoraj v celoti modro-zeleno svetlobo. Olo leži še dlje od tega," je poskušal razložiti Ng.

Nadaljnje raziskave so potrdile, da je "olo" zunaj običajnega človeškega vidnega polja.
Znanstveniki menijo, da bi njihovo tehniko lahko uporabili, da bi bolnikom, ki zaradi barvne slepote ne vidijo vseh barv, omogočili, da prvič izkusijo barve, ki jih ne vidijo.
Toda, opozarja Ng, ta izkušnja ne bi bila trajna niti je ne bi mogli imenovati zdravljenje.

Vir: Scientific American
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV