»Ko vidite atraktivno žensko, jo boste verjetno povabili na pijačo, na zmenek, jo poljubili, objeli ... Tako te stvari pač potekajo. A v mojem primeru ne. Mislil sem, da bo to prišlo samo od sebe, naravno, a ni. Nikoli nikomur nisem zaupal, da sem pri 41 letih še vedno devičnik. To sem skrival pred prijatelji, starši in sodelavci. Pretvarjal sem se, da ta težava ne obstaja,« je pred nedavnim za ameriški CNN svojo zgodbo o spolni apatičnosti zaupal Takaši Sakai iz Japonske.
Vse več mladim se zdi spolnost dolgočasna
Na Japonskem vsak četrti moški, starejši od 30 let, nikoli ni bil poročen in nima nikakršne spolne izkušnje. To so razkrili zaskrbljujoči rezultati nedavne vladne raziskave. Japonska je namreč vse bolj zaskrbljena zaradi naraščajočega trenda spolne apatičnosti oziroma velike nezainteresiranosti mladih generacij za romantična razmerja, zakonsko zvezo in seks nasploh. Tudi Takaši je eden izmed njih.
Je rešitev risanje aktov?
Da bi za razmerja in spolnost nezainteresirane mlade pritegnili v svet intimnosti v dvoje in poskušali v njih »prebuditi njihovo romantično plat« so jim na Japonskem začeli ponujati zastonj tečaje slikanja aktov. Čeprav ideja na prvo žogo ne zveni ravno preveč obetavno, večina tečajnikov, med katerimi je tudi Takaši, pravi, so na tečaju prvič v življenju v živo videli gole ženske.
Šingo Sakatsume, vodja tečaja, pravi, da je stik z golo žensko prvi korak so spremembe v življenju mladih, ki ga obiskujejo. »Japonska družba je drugačna. Živimo v iluziji, da mora biti vsaka romantična zveza uspešna in zato je v kombinaciji s tradicionalnim japonskim strahom pred neuspehom prišlo do tega sila resnega družbenega problema. Na drugi strani imamo na Japonskem toliko drugih zabavnih stvari, s katerimi se ljudje lahko zamotijo, da raje izberejo tisto, kar jih ne more razočarati ali jih prizadeti,« pojasnjuje Sakatsume.
Spolna apatičnost podobna aseksualnosti
Spolna apatičnost je sicer v svojih temeljih precej podobna aseksualnosti. Približno en odstotek Zemljanov, naj bi bilo aseksualnih, kar v bistvu pomeni, da ne čutijo spolnega poželenja ne do žensk, ne do moških. Razlog za to naj bi bila pretirana seksualizacija moderne kulture, a se s to razlago ne strinjajo vsi. Ta naj bi pri določenih ljudeh povzročila neobčutljivost na seksualno poželenje in znanstveniki se bojijo, da bo tega čedalje več. Prav zaradi tega so se nekateri seksologi lotili raziskovanja tega pojava. Nekateri so šli celo tako daleč, da trdijo, da bi aseksualnost morala biti označena kot četrta spolna orientiranost. Se pravi, da gre morda za genetske 'razloge'.
V zadnjem času je tovrstne primere raziskoval profesor Bogaert, ki je dejal, da je aseksualnost zmeraj obstajala, le da nihče ni želel o tem govoriti. Obstajata dve vrsti aseksualcev,“ je dejal profesor Bogaert. „V prvi 'razred' spadajo ljudje, ki sicer čutijo rahel libido, a ta ni dovolj močan, da bi ga usmerili proti drugi osebi, temveč se le občasno samozadovoljujejo. V drugi razred pa spadajo ljudje, ki nimajo nikakršnega spolnega poželenja.“
Profesor Bogaert je leta 2004 opravljal raziskavo o seksualnosti v Veliki Britaniji in takrat ugotovil, da je približno en odstotek ljudi dejalo, da ne čutijo nikakršne spolne privlačnosti do soljudi. To ne pomeni, da ti ljudje nimajo spolnih odnosov, pomeni le, da ne čutijo spolne privlačnosti do svojih partnerk in partnerjev.
23 letni Joshua Hatton, je dejal, da je za Aseksualnost izvedel pred nekaj leti in da je nenadoma spoznal, da ni edini. „Nisem si več lagal. Fantje naj bi imeli bežna razmerja z dekleti, jaz pa nikoli nisem čutil potrebe po tem.“
„Aseksualci si prav tako želijo čustvene odvisnosti, pri tem pač ne vidijo potrebe po seksualnem poželenju po svoji partnerki,“ je v svoji študiji zapisal Bogaert.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV