Kar se sliši kot popolna norost, se zdi upokojenemu britanskemu znanstveniku povsem mogoče. Robin Lovelock je smrtno resne projekte v Natu zamenjal za sestavljanje modelnih ladjic.
V svoji delavnici je sestavil 1,2-metrski model jahte, ki jo bo brez posadke poslal preko Atlantika. Plovilce ’Snoopy Sloop’ (Snoopyjev enojambornik) tehta vsega 13 kilogramov, Lovelock pa ga je za borih 500 evrov v štirih letih zgradil iz nadomestnih delov, ki jih je poiskal prek interneta. Plovilo brez posadke se bo zgolj s pomočjo vetra podalo na pot po Rokavskem prelivu, se usmerilo proti Azorom, sledilo vetrovom do Bahamov, svoje popotovanje pa bo končalo v ameriški zvezni državi Massachusetts. Na poti bo šest mesecev, na uro pa naj bi preplulo pet kilometrov.
Čolniček bo na poti gnal veter, ki se bo upiral v fiksno pritrjena jadra. Jadrnico bo usmerjal preprost računalnik, ki bo določal smer s pomočjo GPS sistema. Elektriko bo zagotavljalo osem solarnih plošč. Plovilce je napolnjeno s posebno peno in dodobra zatesnjeno, svoj položaj pa bo javilo vsako uro.
Snoopy Sloop ni edino robostko plovilo, ki bo poskušalo prečiti Atlantik, saj so v sklopu natečaja ’Microtransat Challenge’ to neuspešno poskušala že tri plovila. Robin stavi na preprosto zasnovo svojege Snoopyja in na 9.000 testnih kilometrov, ki jih je jadrnica že uspešno preplula. ’’Verjetnost za srečanje z ostalimi plovili je zanemarljiva in tudi če bi do njega prišlo, je Snoopy tako majhen, da ga bo drugo plovilo preprosto ’odrinilo’. Plovilo se preveč ziblje, da bi na njem počivale ptice. Malce me skrbijo valovi, vendar jih bo mala jadrnica zaradi svoje velikosti preprosto preplula.’’ je svoje skrbi strnil Lovelock.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV