Razvoj prve balistične rakete dolgega dosega so nemški znanstveniki začeli ob začetku druge svetovne vojne pod skrivnim imenom Aggregat-4 (A4). Prvi testni polet so opravili 3. oktobra pred 70 leti.
Raketo so razvili z namenom napada na cilje v Londonu in v Antverpnu ter velja za prvi človeški objekt, ki je dosegel meje vesolja. V-2 je bila dolga 14 m, široka 1,56 m in težka 12.500 kg. Poganjala jo je zmes etanola, vode in tekočega kisika. Opremljena je bila z bojno konico, ki je vsebovala 1.000 kilogramov eksploziva amatol (zmes TNT in amonijevega nitrata), raketa jo je lahko ponesla do 320 kilometrov daleč, pri čemer je dosegla višino 88 kilometrov in hitrost do 5.760 km/h. Če so raketo izstrelili navpično, je bila ta zmožna doseči višino 206 kilometrov!
Raketa je bila krmiljena z žiroskopom, raketni motor jo je po vzletu ponesel do programirane višine, od koder je s prostim padom strmoglavila proti svojim tarčam. V začetku septembra 1944 so Nemci v zadnjem obupanem poskusu nad London in Antverpen poslali 3.000 raket V-2, ki so zahtevale 7.250 človeških življenj, dodatnih 12.000 oseb pa je umrlo med prisilnim delom v proizvodnih obratih.
Po koncu vojne je zavezniške sile šokirala stopnja razvoja nemških balističnih raket – Nemci so namreč eksperimentirali s strateškimi izstrelitvami s podmornic, pripravljali pa so celo kemijsko-biološko različico bojnih konic. Kljub zloglasnemu slovesu raket V-2 so to predhodnice sodobnih raket, ki so človeštvu odprle vrata vesolja. Ob porazu nacistične Nemčije so se do raket, načrtov in znanstvenikov prikopali tako Američani kot Rusi. Oboji so tehnologijo uporabili v vojne namene, civilni "derivati" zloglasne nacistične rakete pa so med drugim ponesli prvega človeka na Luno.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV