Moskisvet.com
Mamut

Znanost

Rusi bodo klonirali mamuta

U.K.
31. 08. 2018 10.53
5

Ruska vlada je odprla 5,5 milijona evrov vreden laboratorij v katerem bodo klonirali mamuta. Če bodo uspešni, bo to prvi primer, da človeštvo ponovno oživi že izumrlo vrsto. 

Laboratorij in dodatne zgradbe bodo zgradili v mestu Yakutsk, podrobne načrte pa naj bi predstavili naslednji mesec, na novinarski konferenci ša bo prisoten tudi ruski predsednik Vladimir Putin. 

DNK
Znanstveniki so dobili DNK izumrlih živali  iz trupel, ki so jih našli zamrznjene v Sibiriji. Permafrost je ohranil DNK živali in tako omogočil, da bi jih s kloniranjem vrnili nazaj v življenje. A ruski znanstveniki ne preučujejo le mamutov DNK, temveč tudi DNK drugih izumrlih živali kot je dlakavi nosorog, jamski lev in tako naprej. 

DNK živali so našli v večnem ledu.
DNK živali so našli v večnem ledu. FOTO: iStock

Izumrtje
Mamut je izumrl v pleistocenu pred približno 10.000 leti, osamljeni primerki pa naj bi preživeli vse do okoli 3.000 let pred našim štetjem. Izumrli naj bi zaradi ljudi in krčenja življenjskega prostora, ki ga je povzročila otoplitev v pleistocenu. Mamuti so sicer romali po Zemlji od Evrope do Severne Amerike približno 140.000 let. Ker so se njihova trupla ohranila v večnem ledu, kar dobro poznamo njihov način življenja in navade. Vemo, da so bili samci, ki so v višino merili nekje do 3,5 metrov nekoliko večji od samic. Imeli so do 5 metrov velike okle, pokriti pa so bili s približno en meter dolgo dlako. Imeli so dokaj majhna ušesa, na koncu trobca pa so imeli dva izrastka kot prsta, s katerima so trgali travo in drugo rastlinje. Ime so dobili po besedi mammut, ki v ruščini pomeni podzemna podgana, saj so včasih prebivalci Sibirije verjeli, da gre za živali, ki so živele pod zemljo in so umrle, če so prišle v stik s sončno svetlobo. Mamuti si delijo kar 99,4 odstotka genov z modernimi sloni. Evolucijsko so se razšli pred okoli šestimi milijoni let. 

Si bomo te veličastne živali kmalu ogledali v posebnem parku?
Si bomo te veličastne živali kmalu ogledali v posebnem parku? FOTO: iStock

Kloniranje
Najverjetneje bodo za tehniko kloniranja uporabili tako imenovani CRISPR/Cas9, ki omogoča znanstvenikom, da združijo DNK ena živali z drugo. V tem primeru mamuta in slona. To je mogoče, ker imata živali skoraj identični DNK. Tehniko so prvič predstavili leta 2012. S to tehniko bi lahko ustvarili hibrid med azijskim slonom (uporabili naj bi DNK te vrste) in mamuta. Seveda bo več podrobnosti znanih prihodnji mesec. 

Klonirali ga bodo z metodo CRISPR/Cas9.
Klonirali ga bodo z metodo CRISPR/Cas9. FOTO: iStock


Če informacije držijo, potem naj bi prvega kloniranega mamuta, pravzaprav hibrida, dobili že nekje okoli leta 2020. Mamuti, če bo kloniranje seveda uspešno, bodo nato prosto živeli v posebnem pleistocenskem parku v Sibiriji. 
Seveda je vprašanje ali je kloniranje izumrle vrste dejansko dobra ideja ali ne. Če pogledamo filme Jurski park, zagotovo ne, a misel, da si bomo morda te veličastne živali lahko ogledali v živo, je vsekakor razburljiva.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648