Moskisvet.com
Imate težave s prostato?

Zdrav in v formi

Raku prostate se lahko izognete tako!

N.J.
23. 01. 2014 08.42
3

Moški z nižjimi ravnmi spalnega hormona melatonina v urinu naj bi bili izpostavljeni kar 75 odstotkov večjemu tveganju za raka prostate, je pokazala zadnja študija.

"Opazili smo močno povezavo med ravnjo melatonina in rakom prostate," pravi raziskovalka Sarah Markt iz oddelka za epidemiologijo na Harvard School of Public Health v Bostonu. Raven melatonina je sicer odvisna od količine in kvalitete spanja, kajti hormon proizvaja epifiza, in sicer v 'reakciji' s temo.

Količina spalnega hormona se pri posamezniku dvigne zvečer, spodbudi spanec, najvišjo raven pa doseže ponoči med spanjem. Količine upadejo zjutraj,ob sončni svetlobi in ob prižigu luči, nizka raven hormona pa povzroči popolno budnost. Tako je pri ljudeh z običajnim spalnim vzorcem. Pri tistih, ki spalnega vzorca nimajo – bodisi zaradi narave službe bodisi zaradi pestrega nočnega življenja – ter pri osebah, ki se ponoči veliko zbujajo in prižigajo luči, pa se ta sistem poruši, zaradi česar organizem proizvede manj melatonina.

Raziskava je bila predstavljena 19. januarja 2014 na konferenci Association for Cancer Research Conference on Advances in Prostate Cancer Research v San Diegu, objavljena pa še ni bila nikjer.

Moški spi
Moški spi FOTO: Profimedia
Melatonin vpliva na raka?

Prejšnje raziskave so pokazale, da igra melatonin pomembno vlogo pri uravnavanju delovanja hormonov, ki vplivajo na razvoj raka. Sodeč po nekaterih študijah naj bi melatonin upočasnjeval ter v nekaterih primerih celo zaustavil širjenje raka, poleg tega pa so strokovnjaki iz American Cancer Society ugotovili tudi, da imajo ženske, ki več let delajo v nočnih izmenah, v organizmu nižje ravni melatonina in zato pogosteje zbolevajo za rakom dojke.

Da bi odkrili, kako moten spanec vpliva na proizvodnjo melatonina in tveganje za raka prostate, so raziskovalci pregledali podatke 930 moških iz Islandije, ki so jih zabeležili med leti 2002 in 2009. Raziskovalci so moške prosili, naj izpolnijo vprašalnike in opišejo običajne spalne navade. Zatem so morali dati vzorec prvega jutranjega urina, ki naj bi bil dober pokazatelj ravni melatonina.

Izmed vseh sodelujočih je bilo 111 moških diagnosticiranih z rakom prostate, od tega so pri 24 moških odkrili agresivnejšo obliko bolezni. Študija je pokazala, da so bili moški, pri katerih je bila raven melatonina višja od 17,1 nanograma na mililiter, izpostavljeni 30 % manjšemu tveganju za razvoj raka prostate in kar 75 odstotkov manjšemu tveganju za razvoj agresivnejše oblike raka prostate v primerjavi s tistimi, ki so imeli v urinu manj kot 17,1 nanograma melatonina na mililiter.

Spanje in rak prostate

Študija je pokazala, da ima kar eden od sedmih moških težave s tem, da ne morejo zaspati, vsak peti moški naj bi imel težave z zbujanjem ponoči, vsak tretji pa naj bi zaspal s pomočjo uspaval. Vsi ti, ki so v vprašalniku omenili, da imajo s spanjem težave, pa so imeli v urinu nižje količine melatonina, kar kaže na tesno povezavo med količino in kvaliteto spanja, količino melatonina v urinu in posledično tveganjem za raka prostate.

Pomemben korak

Predstavljena študija je prva, ki je pokazala tovrstne korelacije med količino melatonina in tveganje za raka prostate s pomočjo odvzema vzorca urina pred postavitvijo diagnoze, pravi Marktova in dodaja: "Čeprav je bila študija majhna in jo bo potrebno ponoviti, so naša odkritja izjemno pomembna. To pomeni, da bi se lahko moški raku prostate v veliki meri izognili, če bi poskrbeli za redni spalni vzorec in če bi med spanjem poskrbeli, da ne bi bili izpostavljeni virom svetlobe (televiziji, računalniškemu zaslonu, lučem, zunanji svetlobi). Melatonin se namreč v največji meri proizvaja le pri popolni temi."

Imate težave s prostato?
Imate težave s prostato? FOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648