Največja težava sončnih celic je namreč, da ne morejo prav dolgo shranjevati električne energije, ki jo pridobijo iz sonca. Zato so potrebne baterije, ki pa so drage, potebujejo precej prostora, poleg tega pa so velike onesnaževalke okolja. A z izumom te tekočine bi lahko rešili opisano težavo.
Solarno termalno gorivo
Švedski znanstveniki z univerze Chalmers so novo spojino poimenovali solarno termalno gorivo, in kot kaže, gre za pravi odgovor na težavo baterij. Tekočina namreč lahko hrani sončno toploto kar 18 let. Tekočina deluje zelo podobno kot baterije, ki jih lahko ponovno polnimo. To pomeni, da pretvorijo sončno svetlobo in toploto v električno energijo. Tekočina je v glavnem sestavljena iz ogljika, vodika in atomov dušika. Se pravi gre za precej običajno organsko spojino. A posebna je zaradi reakcije na sončno svetlobo.
Reakcija
Ko je tekočina izpostavljena sončni svetlobi, se pretvorijo vezi med atomi molekul v tako imenovano energetsko stanje (kvadriciklan). To stanje pretvori toploto v kemično energijo, ki jo lahko shranijo in sprostijo. In reakcija je dovolj stabilna, da ostane nespremenjena nekje do 18 let, kar je ogromno časa. Še bolje pa je, da se vse to dogaja pri sobni temperaturi. Če želimo električno energijo moramo tekočino samo spustiti preko katalista, ki tekočino vrne v prvotno stanje. Odvečna kemična energija se pri tem spremeni v toploto (približno 63 stopinj Celzija). To bi prav tako lahko uporabili, recimo pri ogrevanju hiše, vode in tako naprej.
Prototip
Ekipa švedskih znanstvenikov že testira prototip naprave in prvi testi naj bi bili navdušujoči. En kilogram tekočine lahko shrani za 250 vatnih ur energije, kar je recimo dvakrat več kot Powerwall, ki ga izdelujejo pri Tesli. Znanstveniki pa tudi verjamejo, da lahko gorivo še izboljšajo. Upajo, da bodo lahko z njim ustvarili okoli 110 stopinj toplote. Gorivo naj bi bilo v splošni uporabi nekje v roku 10 let.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV