Moskisvet.com
Strah pred ženskami

Skrivnosti

Horror feminae: izrazit strah pred ženskami

A.K.
24. 11. 2021 05.00
0

Ginofobija je specifična socialna fobija, pri kateri gre za neracionalen strah pred ženskami. V preteklosti se je zanj uporabljal latinski izraz horror feminae, zgodovinarji pa menijo, da je izraz prvotno opisoval strah pred tem, da bi moškega ponižala ženska. Emaskulacija pomeni odvzemanje moškost ali moške identitete, kar vključuje občutek šibkosti in ranljivosti ter izgubo ponosa, s čimer je pogosto povezan pojav ginofobije. Preverite, kateri so možni vzroki za razvoj te fobije, kateri so njeni najpogostejši simptomi ter kako se zdravi.

S to fobijo je v nekaterih primerih povezana tudi kaliginefobija, ki se nanaša na strah pred lepimi ženskami, ni pa povezana z mizoginijo, pri kateri gre za sovraštvo do žensk in z njimi povezane predsodke.

Kaliginefobija je strah pred lepimi ženskami.
Kaliginefobija je strah pred lepimi ženskami. FOTO: Dreamstime
Poznate vseh 8 elementov nebesedne komunikacije?
Preberi še
Poznate vseh 8 elementov nebesedne komunikacije?

Možni vzroki za razvoj ginofobije

Ginofobija ali feminofobija vključuje skrajen in neracionalen strah pred ženskami. Tako kot pri drugih specifičnih fobijah je tudi ta kronična in lahko znatno poslabša človekovo delovanje v življenju. Strokovnjaki niso prepričani, kaj naj bi jo povzročilo, nagibajo pa se k vzrokom, ki vključujejo izrazito negativne (travmatične) izkušnje z ženskami v preteklosti, denimo duševno ali fizično zlorabo, zanemarjanje in spolno nadlegovanje, zlasti v obdobju odraščanja. Pri tem imajo pogosto veliko vlogo matere, sorodnice, materine prijateljice in druge ženske, ki jih oseba srečuje. Drugi možni vzroki so genetika, okolje in naučeni vzorci, ki jih oseba prevzame od staršev. Pogosteje se torej pojavlja pri osebah, ki so v bližnjem sorodstvenem razmerju z nekom, ki trpi za fobijami ali anksioznimi motnjami (ki pa niso nujno enake). Veliko vlogo imata tudi osebnost in temperament, v tem kontekstu pa se kaže, da je fobija pogostejša pri občutljivejših, vase zaprtih, sramežljivih in zavrtih osebah. Zelo pomemben dejavnik je tudi poslušanje o negativnih izkušnjah prijatelja ali družinskega člana, ki vključujejo velik čustven naboj.

Ginofobija ali feminofobija vključuje skrajen in neracionalen strah pred ženskami.
Ginofobija ali feminofobija vključuje skrajen in neracionalen strah pred ženskami. FOTO: Dreamstime
Tako se bosta še bolj zbližala
Preberi še
Tako se bosta še bolj zbližala

Kateri so simptomi ginofobije? 

→ Intenziven strah, zaskrbljenost, tesnoba ali groza, ko oseba pomisli ali vidi žensko (ne le neznane ženske, ampak tudi lastne družinske članice, kot so sestra, mati, teta, sestrična, babica);

→ zavedanje, da je strah pretiran in neupravičen, a tudi nezmožnost njegovega obvladovanja; 

→ tesnoba, ki postane intenzivnejša ob fizični bližini ženske; 

→ zavestno izogibanje ženskam in dogodkom, pri katerih so te prisotne; 

→ težava pri opravljanju vsakodnevnih dejavnosti zaradi strahu; 

→ fizične manifestacije strahov: stiskanje v prsih, znojenje, pospešen srčni utrip, težko dihanje, bolečine v želodcu, omotica, ko je oseba v bližini žensk ali o njih razmišlja.

Kdaj je pomembno poiskati pomoč strokovnjaka? 

Nedvomno je treba poiskati pomoč, če bližina žensk povzroča tesnobna občutja, negativno vpliva na delovni ali šolski uspeh, moti ostale medosebne odnose in zmanjša sposobnost opravljanja vsakodnevnih dejavnosti. Ob sumu na ginofobijo je še posebej pomembna pozornost pri otrocih, ki sicer pogosto prerastejo svoje strahove, a ni vedno tako. Zdravljenje pri odraslih v večini primerov vključuje psihoterapijo, v sklopu katere so najpogostejši kognitivno-vedenjska terapija in terapija z izpostavljanjem ter jemanje zdravil proti tesnobi. Seveda pri tem ni univerzalnega recepta za vse, saj se strokovnjak o načinu zdravljenja odloča na podlagi anamneze posameznika. Ginofobija lahko izrazito negativno vpliva na kakovost življenja, sploh ob zapletih, ki vključujejo socialno izolacijo, motnje razpoloženja, zlorabo substanc in samomorilne misli. 

Izpoved: Kako ti lahko bivša uniči življenje
Preberi še
Izpoved: Kako ti lahko bivša uniči življenje
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648