Moskisvet.com
Slon

Zanimivo

Lepe, a zelo nevarne

V.S.
20. 08. 2010 15.09
3

Vedno, ko načrtujemo potovanje, moramo pomisliti tudi na to, da gre lahko kaj narobe. Bolj nevarno ko bo potovanje, večje je tveganje za neljuba presenečenja.

Sedem privlačnih držav pa je še posebej nevarnih, saj slovijo po notranje političnih sporih, kriminalu, ropih, ugrabitvah in drugih neprijetnih vsakdanjih dogodkih. Včasih je dovolj, da se znajdete ob napačnem trenutku na napačnem kraju, in se nič hudega sluteč znajdete v navzkrižnem ognju lokalnih tolp. Čeprav je nevarnost včasih privlačna, pa se naslednjih držav zaradi nepredvidenih situacij raje izogibajte.

Papua Nova Gvineja
Dežela je znana po čudoviti naravi in prvobitnih staroselcih, ki v plemenskih skupnostih živijo povsem odmaknjeni od sodobnega sveta. Je demografsko zelo raznolika država, vsaka plemenska skupnost govori povsem svoj jezik, tako je zabeleženih kar 700 različnih jezikovnih različic in narečij.

Nova Gvineja ni ravno turistična destinacija v nam znanem tradicionalnem smislu, vendar jo kljub temu obišče precej turistov, predvsem željnih avanturizma in drugačnosti. V glavnem mestu kot je Port Moresby in ruralnih mestih na višavju Tari, Mt. Hagen in Goroka delujejo številne kriminalne tolpe, policijskega nadzora tako rekoč ni, zato so ropi in fizični napadi tudi sredi belega dne nekaj povsem običajnega. Turist je povsem nezaščiten.
Zelo veliko je tudi plemenskih konfliktov, ki lahko izbruhnejo kadar koli. Potovanje ponoči ni priporočljivo, še posebej ne za ženske. V najbolj divjih in nedostopnih predelih živijo primitivna plemena, ki častijo ljudožerstvo, grožnjo pa predstavljajo tudi sedemmetrski krokodili, ki človeka dobesedno pohrustajo za malico.

Kolumbija
V zadnjih petih letih je postala Kolumbija priljubljena turistična destinacija zahvaljujoč razvijajočemu se kavnemu turizmu, amazonskemu pragozdu, različnim karnevalom in vulkanskemu parku. Turisti radi obiščejo zelo staro mesto Ciudad Perdida in nacionalni park Los Nevados. V 80-tih in 90-tih letih prejšnjega stoletja pa je bila Kolumbija na zelo slabem glasu, predvsem zaradi nasilja in pogostih ugrabitev turistov (s to dejavnostjo se je celo povzpela v sam vrh svetovne lestvice držav, v katerih so pogoste ugrabitve). Država ima še eno pomanjkljivost; prežeta je z gverilskimi karteli, ki se ukvarjajo s proizvodnjo in prodajo droge. Med njimi nenehno poteka boj za prevlado na mamilarskem trgu, država se zdi ob tem precej nemočna, turisti in civilno prebivalstvo pa se nemalokrat znajdejo v navzkrižnem ognju.
V zadnjih letih je oblast na lokalni ravni sicer poostrila policijski nadzor, kljub temu pa so nekatere regije še vedno prenevarne za naivne turiste. Najbolje se je zadrževati v večjih mestih in krajih kot so Bogota, Cartagena in Santa Marta.

Laos
Laos je zelo popularna dežela predvsem med avanturističnimi popotniki in tako imenovanimi 'backpackers' turisti, ki potujejo po jugovzhodni Aziji. Običajna pot, ki jo izberejo je Kambodža, Tajska in Vietnam. Laos je znan po čudoviti naravni, kulturni in arhitekturni dediščini in velja za eno najrevnejših azijskih držav. Večjega kriminala ni, vseeno pa je potrebna previdnost predvsem v mestih, kjer se zgodi veliko manjših ropov predvsem ponoči. Nevarno je le področje ob meji z Vietnamom, ki je še iz časov vietnamske vojne posejano z minami, zaradi katerih vsako leto življenje izgubi več sto ljudi. Laos ima zelo občutljivo oblast: seksualna aktivnost z domačini, preprodaja droge ali kritiziranje oblasti se strogo kaznuje z večletnim zaporom.

Od leta 2008 se v Zimbabveju borijo s kolero.
Od leta 2008 se v Zimbabveju borijo s kolero. FOTO: Reuters
Severna Koreja
V to ledeno trdnjavo lahko vstopite le v spremstvu vodiča oziroma turistične organizacije, vstopna država pa je Kitajska. Vstop iz Južne Koreje od decembra 2008 zaradi nenehnih trenj med državama ni možen.
Vsakega tujca strogo nadzorujejo, zato pričakujte vsaj nekaj parov oči na svojem hrbtu. Običajni postopki nadzorovanja so prisluškovanje pogovorom, zasledovanje in skrbno beleženje obnašanja tujcev, še posebej, če so ti politično ali versko aktivni. Kljub strogemu režimu pa je v državi kar nekaj objektov vrednih ogleda, med njimi vojaški muzej (Victorious Fatherland Liberation War Museum) in grobnica kralja Kongmina.
V javnosti je strogo prepovedano govoriti o bolezni Kim II-Sunga, prepovedane so besede in pogovori o Kim Jon-IIu, uradni ideologiji Severne Koreje, imenovani Juche, o Korejcih in njihovi oblasti nasploh. Kršenje teh pravil pelje direktno v zapor in v takem primeru je tudi zahodna diplomacija povsem brez moči. Nedavni primer zaprtja ameriških novinark Eune Lee in Laure Ling je dovolj zgovoren. Zaradi vohunjenja sta bili obsojeni na dvanajst let prisilnega dela na neznanem kraju.
Gruzija
Mnogi ne vedo, da je Gruzija ena najstarejših vinorodnih dežel, bogata pa je tudi glede turistične ponudbe: na ogled je veliko starih samostanov, priljubljeni sta tudi planinarjenje in smučanje v Bakuriani. Njeno nevarnejšo plat predstavljata avtonomni pokrajini Abhazija in Južna Osetija.
Turiste lahko presenetijo nenadni vojaški spopadi med oblastjo in separatisti. Ugrabitve turistov niso redke, veliko je kriminala. Vsekakor je bolje, če turiste spremljajo domačini, ki dobro poznajo tamkajšnje razmere in aktualna nevarna območja.

Haiti
Haiti je bila pred katastrofalnim potresom dokaj priljubljena izletniška točka za turistične križarke, ki so potovale v Mehiko, na Karibe in južno Ameriko. Večina križark se je ustavila v mestu Labadee, za turiste najvarnejšem kraju na Haitiju.

Sicer je že dolgo pred potresom državo pretresala politična korupcija, državljani se soočajo s kriminalom, otok pa velja tudi za najrevnejšega v južni hemisferi. Haiti zato velja za precej nevarno lokacijo, kjer ob pomanjkanju policijskega nadzora v mestih vladajo kriminalne združbe, veliko je droge, ugrabitev, napadov in ropov.
Nenehni nemiri v Gruziji.
Nenehni nemiri v Gruziji. FOTO: Reuters

Zimbabve
Domovina mnogih divjih živali omogoča številne safarije, zelo priljubljene in svetovno znane turistične točke so starodavno afriško mesto Great Zimbabwe, skalnata formacija Matobo in seveda Viktorijini slapovi. A to je le lepši del države, ki ima tudi temačno stran. Politične zdrahe, finančni dolgovi, kršenje človekovih pravic, ki so še posebej pereč problem pod vladavino predsednika Mugabeja. Zimbabve že dlje časa razvojno stagnira, država beleži kar 80 odstotno brezposelnost. Poleg tega so v državi pogosti izgredi vseh vrst, izvajajo se politični pritiski, veliko je kriminala, zdravstvo je na dnu. Država je četrta na lestvici po številu okuženih prebivalcev z virusom HIV in aidsom, od konca leta 2008 se soočajo z izbruhom kolere. Tveganje za običajnega turista, vajenega 'zahodnjaškega turizma' in higiene, je torej veliko.

Filipini, Venezuela in Jamajka so prav tako dobro razvite turistične točke, še vedno pa se pogosto dogaja, da so turisti tarča roparjev in različnih kriminalnih skupin.

In če se sprašujete, katere so še bolj nevarne države na svetu, ki se jih tudi drzni avanturisti v velikem loku izogibajo, je dovolj, da prisluhnete vsakodnevnim novicam. V teh držav divja državljanska ali politična vojna: Afganistan, Irak, Somalija, Pakistan, Kongo in Jemen. Na žalost imajo vse najbolj nevarne dežele skupno točko: nekoč so jih kolonizirali evropski osvajalci, po koncu kolonizacije pa so se za izpraznjen prostor na oblasti začeli notranji, plemenski spori, kar je privedlo do slabšega napredka in celo nazadovanja v razvoju.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 578