Moskisvet.com
Kralj Tom

Zvone Šeruga na Borneu

Dnevnik Zvoneta Šeruge: Obisk pri res krasni žlahti

Zvone Šeruga
26. 11. 2010 10.38
0

Na mojih turah me vedno znova zanimajo predvsem ljudje. Čim bolj drugačni ljudje; saj imam sicer rad lepe pokrajine, od daleč tudi visoke hribe in tudi dobra oštarija v mestu mi prav tako dobro dene. A ljudje so še vedno glavni razlog mojih potovanj.

PANGKALANBUN 26. november - In danes se počutim nekako toplo. Kot da sem se vrnil z enega res luštnega obiska pri ljudeh, ki pa jih svet še ni uspel pokvariti. In tudi tistemu drugemu pogoju ustrezajo: drugačni so, dokaj drugačni!

Moja barka in ekipa
Moja barka in ekipa FOTO: Zvone Šeruga
Južno od Pangkalanbuna sem bil, tri dni sem se z malo barčico vozil med kanali zamočvirjenega nacionalnega parka Tanjung Puting in vmes tudi nekaj malega hodil. A nič v slogu Tarzana, dokaj idilično je bilo; Tanjung Puting je namreč najbolj znana turistična destinacija Kalimantana, indonezijskega dela otoka Bornea. Turisti z drugih koncev sveta – v treh dneh sem jih naštel dvanajst – prihajajo sem le zaradi te hoste. In njenih prebivalcev. Orangutanov. Kar pomeni v lokalnemu jeziku gozdni človek. In prav tako sem jih v resnici tudi občutil: kot ljudi!

Za tri odstotke razlike

Ki pa seveda nimajo povsem sreče! Živijo le na Borneu in sosednji Sumatri in danes ocenjujejo njihovo skupno število na približno 15.000 – okrog pet odstotkov populacije pred enim stoletjem. Drvarji prodirajo vse globlje v džunglo; za njimi prihajajo kmetje, katerim so orangutani pač škodljivci, ki kradejo po njivah. In jih imajo torej pravico ubijati. Mogoče ima človek – tisti 'pravi' človek – pri tem celo kaj malega slabe vesti. In nacionalni park Tanjung Puting je en tak manjši obliž na to ne prehudo bolečo rano. Za četrt Slovenije povsem neuporabnih močvar na jugu Bornea je indonezijska oblast dodelila 'gozdnim ljudem'. In tam se zdaj nekaj 'pravih ljudi', gotovo plemenitih in poštenih namenov, trudi omogočiti obstoj vrsti, ki je v svojem genetskem zapisu le za tri odstotke drugačna od nas. Samo afriški šimpanzi so nam še bolj podobni.

Tanjung Puting je že štiri desetletja tudi raziskovalni center za preučevanje teh rdečedlakih primatov. Mlada – in po fotografijah zelo čedna – kanadska raziskovalka dr. Birute Baldikas je leta 1971 začela svoje dolgo sobivanje z njimi. In med drugim ugotovila, da imajo samice naraščaj le enkrat na osem let. Daleč premalo, da bi se njihova vrsta lahko borila s človekom.
Predstava za šolarje
Predstava za šolarje FOTO: Zvone Šeruga
Ljudske kuhinje z bananami
Istočasno pa je park postajal zavetišče številnim pripadnikom vrste, ki bi bili sicer obsojeni na smrt ali na življenje v ujetništvu. Lovci so ubili matere, mladiče pa prodali kot domače živali. Danes je kaznivo imeti orangutana kot hišnega ljubljenčka. In mnogi so iz bogatih predmestnih hiš ponovno našli svojo pot v džunglo, kjer se morajo povsem na novo učiti nekega povsem tujega življenja.

Dogodivščine Zvoneta Šeruge s poti po Afriki in Aziji si lahko preberete, ogledate in doživite na spletni strani www.zvoneseruga.com.

Uslužbenci parka – znanstveniki, čuvaji, prostovoljci – jim pri tem lahko pomagajo le s hrano, visoko v krošnjah dreves se morajo znajti sami in v njih ponovno odkriti svoj dom. Na treh različnih krajih, nedaleč od kanalov reke Sekonjer, stojijo odri, kamor jim enkrat dnevno prinesejo banane. Oziroma: teh restavracij je precej več, a le te tri od njih so dosegljive tudi turistom.

Mnogi kritiki se temu sicer upirajo – opice naj se pač znajdejo same in se zares vrnejo v džunglo! – a orangutani imajo o tovrstnih priboljških očitno svoje mnenje: prihajajo z dreves, se založijo z malico in ponovno odidejo po svojih visokih poteh. Ljudje jih pri tem očitno prav nič ne motimo; matere, ki so verjetno živele v ujetništvu, so nam naše grehe že kdaj odpustile. Otroci, rojeni v džungli iz zvez s povsem divjimi orangutani – ki se občasno tudi prikažejo, a ostanejo visoko v krošnjah – pa so se od staršev naučili, da smo ljudje tokrat začuda dobri, nobenih slabih izkušenj nimajo več z nami. Sploh tisti s fotoaparati – ona hecna zadeva na očeh – so res povsem neškodljivi. Turisti jim rečejo; malo so sicer hecni, ampak brez njih mogoče tudi banan ne bi bilo.

Zvonetove dogodivščine s poti po Afriki in Aziji si lahko preberete, ogledate in doživite na spletni strani zvoneseruga.com/

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648