Ženska menopavza proti moški menopavzi
Žensko menopavzo zagotovo poznate vsi moški – lahko ste jo opazili pri svoji ženi, mami, sosedi. To je obdobje, ki se običajno začne po 45. letu (lahko tudi prej), glavni vir sprememb pa je hormon estrogen, ki začne drastično upadati. Ženska se takrat sreča s številnimi telesnimi spremembami, kot so vročinski valovi, znojenje, utrujenost, motnje spanja, povečanje telesne teže, suhe sluznice, zmanjšan libido … vse skupaj pa spremlja tudi nihanje razpoloženja. Ena večjih sprememb, povezana s tem obdobjem, pa je zagotovo zaključek plodnosti, ki ženski predstavlja veliko prelomnico.
No, raziskave so potrdile, da se tudi pri moških po 50. letu pojavijo nekateri znaki in simptomi, ki precej spominjajo na tiste pri ženskah, le da je tu glavni ’krivec’ hormon testosteron. Moška menopavza namreč vključuje zmanjšano produkcijo testosterona in posledično tudi nižjo raven le-tega. A od ženske menopavze se moška razlikuje v več pogledih, eden pomembnejših je tudi ta, da se zmožnost reprodukcije nikoli povsem ne konča, tako kot se denimo pri ženski plodnost zaključi z zadnjo menstruacijo. Se pa kljub temu pojavijo nekatere težave, ki so posledica nižje ravni spolnih hormonov.
Simptomi in znaki moške menopavze
Spremembe, ki se zgodijo pri moški menopavzi, so fizične, psihične in spolne narave in se s starostjo le še stopnjujejo. Z vidika čustvenih težav se pogosto pojavi izguba smisla, ki vodi v občutke tesnobe in depresije, zmanjša se motivacija, pojavijo pa se tudi težave v koncentraciji. Življenjska energija začne vidno upadati, pojavijo se težave s samozavestjo. Velikokrat pride tudi do povečane telesne teže, zmanjšanja mišične mase, motenj spanja in zmanjšane gostote kosti. Na področju spolnosti se pojavijo erektilne disfunkcije, zmanjšanega libida in neplodnost. Pri nekaterih pride tudi občutljivost prsi ali celo ginekomastije (rast prsi). Nekateri moški se v tem obdobju spopadajo tudi z vročinskimi valovi, osteoporozo, velika večina pa tudi s pospešenim izpadanjem las.
Diagnoza in zdravljenje moške menopavze
Najlažje vam zdravnik postavi diagnozo s pregledom krvi in ugotavljanjem ravni spolnih hormonov. A ker so moški ponosna bitja, se zelo težko odpravijo na pregled, sploh če ta vključuje pogovore o spolnosti. No, če vas ne pestijo večje zdravstvene težave ali stiske, potem si lahko v tem obdobju v veliki meri pomagate sami.
Pogosto pomaga že sprememba življenjskega sloga, kar bi vam svetoval tudi osebni zdravnik. To pomeni da:
- nezdravo cvrtje in sladkarije, zamenjajte z zdravo, polnovredno hrana,
- ležanje na domači zofi zamenjajte z redno telesna vadba,
- namesto ponočevanja in neurejenih spalnih navad, poskrbite za zadostno količina spanja,
- pretirano zaskrbljenost in stresno življenje zamenjajte z drugačnim načinom razmišljanja, sprostitvenimi tehnikami in meditacijo, kar bo zmanjšalo stres.
Seveda pa te zdrave navade veljajo za vsa življenjska obdobja in prej kot jih vključite v svoje življenje, lažje bo. Čisto normalno je, da raven testosterona začne z leti upadati in za večino moških so simptomi, ki spremljajo to obdobje povsem obvladljivi brez zdravljenja. Če pa vam povzročajo težave, le obiščite svojega osebnega zdravnika.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV