Četudi ste začeli jesti bolj zdravo in se redno gibate, morda kilogramov ne izgubljate po pričakovanjih, ker si narobe razporejate hrano čez dan. Razporeditev hrane vpliva tako na metabolizem kot na splošno zdravje posameznika.
Študija, ki so jo opravili na univerzi v Pennsylvaniji, je pokazala, da hranjenje v poznih večernih urah oziroma ponoči povečuje nivo slabega holesterola v krvi, vpliva na nivo glukoze, trigliceridov, inzulina. Če v poznih urah uživamo večje količine hrane, to negativno vpliva na hormonsko ravnovesje v telesu, so ugotovili, poleg tega pa se povečuje tudi tveganje za razvoj kardiovaskularnih bolezni in diabetesa.
»Nočni obroki vplivajo na povečanje telesne teže, nivo energije in splošno zdravje,« pravi Namni Goel, raziskovalka in vodja študije. Študijo so sicer opravili na podlagi spremljanja le devetih oseb, ki niso imele nikakršnih zdravstvenih težav, z normalno telesno težo. Osem tednov so osebe morale jesti med 8. in 19. uro, dva tedna so nato opravili najrazličnejše zdravniške preglede.
V naslednjih osmih mesecih so jedli le med 12. in 23. uro, tako da so preskočili dopoldanske obroke. Sledili so ponovni zdravniški pregledi.
Analizirali so njihova nihanja v teži, delovanju metabolizma in koliko energije so akumulirali, koliko porabili.
Ko so začeli jesti kasneje, se je njihova telesna teža povečala. Metabolizem se je prilagodil in je porabljal manj energije iz maščob in ogljikovih hidratov. Nivoji inzulina, holesterola in trigliceridov so se povečali v drugih osmih tednih.
Če torej želite, da vaše telo bolj učinkovito uporablja zaloge energije in bolj učinkovito izrablja to, kar v telo vnesete, potem ne preskakujte zajtrka. Privoščite si več mlajših obrokov in jih primerno razporedite, okvirno na 2-3 ure in se, če je le mogoče, izogibajte hranjenju po 19. uri.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV