Moskisvet.com
ženska gleda moškemu v hlače

Fit

Vašega 'korenjaka' ne ogrožajo samo ženske ...

Moškisvet.com
10. 10. 2016 16.00
8

Zdravje penisa obsega veliko več kot le erekcijo in z njo povezane težave. Preverite, kaj vse vpliva na zdravje penisa, katere bolezni penisa so najpogostejše in kako se jim lahko izognete!

Zdravje penisa predstavlja pomemben del moškega zdravja, ki obsega veliko več kot le sposobnost erekcije, ejakulacije in reprodukcije. Težave s penisom namreč lahko kažejo tudi na nekatere druge bolezni. Poleg tega pa težave s penisom pomembno vplivajo tudi na druge aspekte življenja, saj lahko povzročijo stres, težave v partnerskih odnosih in pomanjkanje samozavesti. Prepoznavanje znakov in simptomov, ki kažejo, da je z vašim penisom nekaj narobe, je tako ključnega pomena, če si želite kakovostnega in zdravega življenja.

ženska gleda moškemu v hlače
ženska gleda moškemu v hlače FOTO: Thinkstock

Kaj vpliva na zdravje penisa?

Na zdravje penisa vplivajo številni dejavniki, med katerimi je na nekatere mogoče vplivati, na druge pa žal ne. Predstavljamo vam najpomembnejše dejavnike.

- Nezaščiteni spolni odnosi: Če imate nezaščitene spolne odnose, se lahko okužite s spolno prenosljivimi okužbami, ki močno vplivajo na zdravje vašega korenjaka.

- Agresiven seks ali masturbacija: Če je vaš penis med erekcijo nenadoma ali na silo upognjen, lahko to pripelje do tako imenovanega zloma penisa.

- Bolezni srca in diabetes: Zmanjšan pretok krvi, ki je posledica diabetesa ali arterioskleroze, pri kateri pride do utrjevanja arterij, lahko pripelje do erektilne disfunkcije.

- Določena zdravila in zdravljenja: Nekatera zdravila in terapije lahko vplivajo na zdravje penisa. Dolgoročna uporaba antibiotikov povečuje tveganje za glivična obolenja, kirurška odstranitev žleze prostate in obkrožujočega tkiva med zdravljenjem raka pa lahko povzroči tako erektilno disfunkcijo kakor tudi težave z urinsko inkontinenco.

- Kajenje: Kajenje podvaja tveganje za erektilno disfunkcijo.

- Hormoni: Hormonsko neravnovesje, kot na primer pomanjkanje testosterona ali presežek hormona prolaktina, lahko povzročijo erektilno disfunkcijo.

- Psihološke težave: Depresija lahko povzroči upad spolne sle, obratno pa lahko tudi nekajkratne in povsem naključne težave z erekcijo povzročijo pretirano zaskrbljenost in razvoj depresije. Na razvoj težav z erekcijo lahko vplivajo tudi travme – zlorabljanje v otroštvu, težave v partnerskih odnosih, slaba samopodoba in občutek krivde.

- Nevrološke težave: Kap, poškodbe hrbtenjače ali hrbtenice, multipla skleroza in demenca lahko vplivajo na prenos živčnih impulzov od možganov do penisa in povzročijo erektilno disfunkcijo.

- Starost: Količina testosterona s starostjo upada, kar lahko pripelje do upada libida, potrebe po večji stimulaciji za dosego in ohranjanje erekcije, šibkejše ejakulacije in podaljšanega časa od erekcije do izliva in ponovne erekcije po izlivu.

- Uhan v penisu: Uhani oziroma 'piercingi' v penisu so lahko vzrok za številne infekcije in težave z erekcijo, poleg tega pa se lahko med luknjanjem penisa poškodujejo določeni živci, zaradi česar moški izgubi občutek.

Kajenje
Kajenje FOTO: Profimedia

Katere so najpogostejše težave?

Moški se najpogosteje srečujejo s težavami z erekcijo in ejakulacijo. Te lahko vključujejo erektilno disfunkcijo, ki pomeni nesposobnost doseganja in ohranjanja erekcije, in priapazem oziroma dolgotrajno in običajno bolečo erekcijo, ki je ne povzročita stimulacija ali vzburjenost. Med tovrstne težave štejemo tudi nesposobnost ejakulacije, prezgodnji izliv, prepozen izliv, bolečo ejakulacijo in retrogradno ejakulacijo, pri kateri se semenska tekočina med orgazmom izlije v sečni mehur in ne skozi penis.

Med težave s penisom štejemo tudi različne spolno prenosljive okužbe, vključno z genitalnimi bradavicami, gonorejo, klamidijo, sifilisom in genitalnim herpesom. Te težave običajno prepoznamo po bolečem odvajanju urina, izcedku iz penisa, razjedah in izpuščajih na penisu ter predelu genitalij.

Moški imajo lahko težave tudi s kožico na penisu. Med tovrstnimi problemi ločimo fimozo, pri kateri moški kožice ne more več potegniti čez glavico penisa in se najpogosteje pojavlja pri neobrezanih moških, ter parafimozo, pri kateri moški kožice zatem, ko jo potegne čez glavico, ne more več povrniti v prvotno stanje.

Druge bolezni in stanja, ki prizadenejo penis in so relativno redke, so glivične okužbe, ki jih prepoznamo po rdečih izpuščajih ali belih lisah na penisu, vnetje glavice penisa (balantis), ki povzroči bolečino in smrdljiv izcedek, Peyronijeva bolezen, kronično stanje, ki povzroči rast brazgotinastega tkiva in nenavadno ukrivljenost penisa ter boleče erekcije, ter rak penisa, ki ga običajno prepoznamo po manjšem mehurčku na kožici na koncu penisa, glavici ali korenu penisa, ki se nato spremeni v nekakšno gnojno bradavico.

moški tlači roko v hlače
moški tlači roko v hlače FOTO: Thinkstock

Kako odkriti težave?

Zanki in simptomi težav s penisom, ki zahtevajo takojšen obisk pri zdravniku, so:
- temne lise na penisu;
- spremenjena ejakulacija;
- kri v izlivu ali urinu;
- bradavice, bulice, oteklina, rane, izpuščaji na penisu ali predelu genitalij;
- močna ukrivljenost penisa ali ukrivljenost, ki povzroča bolečine in vpliva na spolno življenje;
- pekoč občutek med odvajanjem urina;
- izcedek iz penisa;
- bolečina zaradi poškodbe ali nepojasnjenega vzroka.

Kaj lahko storite, da bo vaš penis ostal zdrav?

Penis lahko ohranjate zdrav tako, da poskrbite za vaše splošno zdravje. Med spolnimi odnosi tako vedno uporabljajte zaščito ali pa se držite enega partnerja, za katerega veste, da nima nobene od spolno prenosljivih bolezni. Če ste stari 26 let ali manj, pa se lahko cepite proti humanemu papiloma virusu (HPV), ki uspešno preprečuje razvoj genitalnih bradavic.

Pomembno pa je tudi, da skrbite za dobro mentalno zdravje in ste redno fizično aktivni, s čimer boste zmanjšali tveganje za erektilno disfunkcijo, da skrbite za ustrezno osebno higieno, prenehate kaditi in omejite uživanje alkoholnih pijač. Če prejemate kakšna zdravila, se pozanimajte o njihovih stranskih učinkih, ne pozabite pa, da je reden seks eden boljših preventivnih ukrepov za preprečevanje erektilne disfunkcije.

Na žalost pa vseh zdravstvenih zapletov, povezanih s penisom, ni mogoče preprečiti. Zato redno obiskujte zdravnika in si začnite rutinsko pregledovati penis. Tako boste hitreje zaznali vsakršno spremembo in se prej odpravili do zdravnika, prav vsi pa vemo, da zgodnje odkrivanje bolezni rešuje življenja. Naj se vam ne bo nerodno o težavah pogovoriti z zdravnikom!

zdrav moški - 1
zdrav moški - 1 FOTO: Thinkstock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648