Trda in poroženela koža na petah je v skrajnih primerih močno odebeljena, porumenela ali celo črne barve. To nastane tudi zaradi napačne izbire obutve, prekomerne telesne mase in prevelikega pritiska na pete, nekaj pa ima pri tem opraviti tudi genetika: deformacije stopal ali nog, plosko stopalo in visok nožni lok.
Na nastanek trde kože vplivata tudi dehidriranost in izsušenost kože. Koža na stopalu ne proizvaja maščobe, preveč stoječega dela, slabega delovanja žlez znojnic, nepravilne prehrane, atletskega stopala in glivičnih obolenj, težav s ščitnico ali sladkorne bolezni.
Da bi bila naša stopala mehka, moramo opraviti naslednje:
- odstranimo trdo kožo,
- stopalom privoščimo kopel,
- pripravimo piling z morsko soljo,
- pete namažemo s hranilno mastno kremo.
Za nego pet so vam v lekarnah na voljo posebne kreme z visoko vsebnostjo UREA oziroma sečnine.
Kako odstraniti trdo kožo?
Otrdelo kožo lahko odstranite s posebnimi pilami za odstranjevanje trde kože in drugimi negovalnimi sredstvi, ki so vam na voljo v drogerijah, recimo s posebnimi rezili, valjčki, kamni. Vsekakor bodite pri odstranjevanju kože previdni, da ne odstranite preveč kože, še posebno če nameravate kožo odstraniti z britvico. V tem primeru namreč lahko nastanejo poškodbe in okužbe, področje, kjer boste odstranili preveč kože, pa bo ob pritisku pri hoji tudi boleče.
Pomembno je tudi, da ste pri odstranjevanju kože dosledni. Če je ne boste odstranjevali redno, se vam ta namreč lahko izsuši in razpoka. Če sami niste vešči pedikure, obiščite pedikerko, ki bo za vaša stopala poskrbela profesionalno in pravilno.
Obstaja pa še nekaj trikov, kako se lotiti kože na podplatih.
1. Pena za britje
Na stopala nanesite večjo količino pene za britje. V večji posodi zmešajte vodico za izpiranje ust s toplo vodo (v razmerju 1:1) in v njo namočite majhno brisačo. Dokler so stopala še premazana s peno, jih zavijte v brisačko in pustite zavita približno pol ure. Zatem odstranite brisačko in vso peno, stopala pa namažite s hranilno in vlažilno kremo. Koža na vaših stopalih bo zmehčana in nežna.
2. Rastlinsko ali oljčno olje
Še ena od učinkovitih metod mehčanja kože na stopalih je masaža stopal z navadnim rastlinskim, še bolje pa oljčnim ali kokosovim oljem. Tako ne boste le zmehčali in nahranili kože, temveč tudi pospešili prekrvavitev v stopalih. S prsti nanesite olje na stopala in ga nežno vtrite. Masirajte, dokler se olje povsem ne vpije, zatem pa nič ne splakujte stopal. Če to počnete pred spanjem, si po masaži obujte nogavice in z njimi zaspite – tako se bo olje še bolje vpilo v kožo in jo še dodatno zmehčalo.
3. Vazelin
Vazelin je še eno od sredstev, ki uspešno pomaga pregnati osušeno in otrdelo kožo. Nanesite ga na debelo in z njim premažite suhe predele kože, nato pa obujte nogavice. Tako kot pri masaži z olji je najbolje, da se tega načina mehčanja kože lotite pred spanjem, saj vam mastna stopala tako ne bodo povzročala preglavic.
Kaj pa neprijeten vonj?
Se vam potijo noge in vam je včasih neprijetno sezuti čevlje? Bakterije na naši koži in v čevljih se hranijo prav z našim znojem. Ob tem se proizvajajo kisline, ki smrdijo. Prvi korak v boju proti neprijetnim vonjavam napravite že s tem, da se učinkovito znebite stare odmrle kože. Če uporabite dezodorant za noge, boste še učinkovitejši.
Razni perspiranti lahko povzročijo le še neprijetnejše vonjave, če se ta sicer prijeten vonj pomeša z neprijetnim vonjem znoja. Poleti si lahko pomagate tako, da nosite obutev iz čim bolj naravnih materialov, ki dovolijo nogi, da diha, če morate imeti tudi v vročih dneh obute recimo superge, poskusite (kadar se le da) obuti bele nogavice, ki jih lahko prekuhate, s čimer sproti uničujete bakterije.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV