Vse večja težava za zdravje naj bi bilo surfanje v nočnih urah. S tem, ko zremo v osvetljen ekranček, prihaja do motenj pri tvorjenju hormona melatonina v našem telesu, kar vpliva na našo sposobnost pomnjenja, učenja in na koncentracijo.
Namesto da bi počivali in zaspali in bi telo prešlo v prvo fazo spanja, ko se upočasni proizvodnja melatonina, hormona, ki možganom sporoča, kdaj je čas za počitek, ostajamo mi budni in se pri tem sploh ne zavedamo, koliko časa preteče. Svetloba, ki jo telefon proizvaja, popolnoma zmede možgane in prihaja do stanja, podobnega kot pri t. i. jet lagu. To je tudi razlog, da težje zaspimo, ko nam uspe, je spanec bolj rahel, mi pa smo že zjutraj utrujeni namesto spočiti in polni energije.
Svetloba, ki jo oddaja ekran mobilnega telefona, vpliva tudi na naš vid, saj se oči utrudijo: posledica so pekoč občutek v očeh, suhe oči in slabšanje vida.
Motnje spanja imajo za posledico slabšanje možnosti pomnjenja, zmedenost tekom dneva, vpliva pa vse skupaj tudi na delovanje hormonov za občutek lakote oziroma sitosti, kar poveča tveganje za debelost.
Pomanjkanje spanca na dolgi rok lahko privede do kopičenje nevrotoksinov v telesu, zaradi česar boste vse težje zaspali, posledica pa je tudi večje tveganje za razvoj nekaterih bolezni. Kot navajajo pri Business Insider, pomanjkanje spanca povečuje tveganje za razvoj raka dojke in prostate, poveča se še možnost depresije.
Poskusite torej vsaj zvečer telefon pustiti v drugem prostoru in ga ne nosite v spalnico, če je mogoče. Vzemite si večer zase, raje preberite nekaj strani knjige in v miru zaspite. Telo in možgani vam bodo hvaležni.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV