Če je potreba blaga in dom blizu, težave pravzaprav ni. Prav tako ni težave, če tečete mimo kakšnega lokala, gostilne. Toda zaplete se, če ste na tekmovanju, če je pred vami še kar nekaj kilometrov, potreba pa močna. Kaj šele, če zagrabi diareja!
PREBERITE: Spoznajte pozitivne učinke teka
Kaj je tekaška diareja?
Gre za izjemno neprijetno situacijo, ki jo v tekaški karieri po nekaterih ocenah doživi kar okoli 80 odstotkov tekačev, najpogosteje pa se pojavi pri teku na dolge razdalje. Vzrok sicer ni povsem jasen, najverjetneje pa je poledica kombinacije gibanja (pri teku se vibracije prenašajo tudi na notranje organe, premikanje pa lahko pospeši prebavo), zmanjšanega pretoka krvi v črevesje, sprememb v izločanju črevesnega hormona, povečane količine ali uvajanja nove hrane ter psiholoških dejavnikov, kot so recimo občutek tesnobe, stres, strah pred velikimi tekmovanji ipd.
Zakaj se med tekom pojavi diareja?
Nutricionist Mike Roussell je pojasnil, da dolgotrajna fizična aktivnost, še posebej dolg tek, spodbudi delovanje prebavnega trakta in s tem tudi črevesja. "Če ste že kdaj storili napako in popili veliko tekočine ali zaužili zajeten obrok pred tekom, ste prav gotovo že občutili neprijeten občutek pretakanja vsebine v želodcu," pravi in dodaja: "Ko tečemo, telo preusmeri tok krvi od črevesja proti mišicam, zaradi česar je prebava motena. In točno takrat se zgodi nepričakovano - silna potreba po iztrebljanju," pravi.
Kako preprečiti?
Da bi preprečili diarejo, velja upoštevati nekaj nasvetov. Dan pred tekom (ali vsaj nekaj ur prej) se izogibajte hrani, ki je bogata z vlakninami, oreščkom in stročnicam. Čeprav vam vlaknine lahko zagotovijo nekaj energije, lahko istočasno tudi vznemirijo želodec in pospešijo presnovo. Ker se iz želodca in črevesja običajno izločijo v približno dveh urah, to upoštevajte pred tekom.
PREBERITE: Pomembno je ne le Kako, temveč tudi KDAJ vadite!
Kratki nasvet:
1. Vsaj dan pred daljšim tekom se izogibajte hrani, bogati z vlakninami in živilom, ki 'napenjajo': fižolu, otrobom, sadju, solati.
2. Če tečete vsak dan, ekspermentirajte, dokler ne najdete vira vlaknin, ki vam ne povzroča težav oziroma vlaknine uživajte raje po teku.
3. Vsaj dan pred tekom se izogibajte umetnim sladilom – sladkornim alkoholom (isomalt, sorbitol ...). Ti se običajno nahajajo v bombonih brez sladkorja, žvečilnih gumijih brez sladkorja in nekaterih vrstah sladoleda.
4. Šest ur pred tekom se izogibajte kofeinu in mastni hrani oziroma omejite vnos.
5. Poskusite vsaj dve uri pred tekom ne jesti ničesar.
6. Pred, med in po teku uživajte dovolj tekočine, saj do diareje lahko pride tudi zaradi dehidracije. Izogibajte se toplim napitkom, uživanje katerih lahko pospeši prebavo.
7. Uživanje raznih energijskih gelov in preparatov, namenjenih tekačem, je med tekom sicer priporočljivo, a bodite previdni, saj pri nekaterih ljudeh povzročijo drisko. Na dan tekmovanja se izogibajte uživanju nepreverjenih in (za vas) novih produktov.
8. Če imate laktozno intoleraco, uživajte živila brez laktoze.
9. Izogibajte se nesteroidnim protivnetnim učinkovinam (nesteroidni antiflogistiki – kratica NSAID), med katere sodijo recimo ibuprofen, naproksen, acetilsalicilna kislina (aspirin), ketonal in nekatere druge, saj lahko povzročajo prebavne motnje.
10. Nosite oblačila, ki so udobna in vas ne stiskajo okoli pasu. Razmislite tudi o zmanjšanju intenzitete ali tecite na nekoliko krajše razdalje, če imate pogosto težave s prebavo, vse dokler se razmere ne izboljšajo. Nato počasi stopnjujte tempo in podaljšujte razdaljo, kolikor vam telo omogoča.
PREBERITE: Tečete prepočasi?
Če niste na maratonu oziroma na tekmovanju, se vedno lahko ustavite in vsaj za nekaj trenutkov prenehate teči. Hodite umirjeno in poskusite zdržati do doma, če to ni mogoče, pa poiščite primeren odmaknjen kotiček, stran od oči radovedne množice, pri brisanju pa si pomagajte z listjem ali travo.
Če ste sredi pomembnega tekmovanja, pa elitni maratonec in trener v klubu Hanson-Brooks, Mike Morgan, pravi: "Opravite potrebo." Pri tem dodaja, da se mu je nekoč zgodilo prav to. Leta 2010 se je udeležil enega od maratonov in 10 kilometrov pred ciljem je v črevesju začutil močno potrebo. Ker se ni želel odreči tedaj doseženemu 10. mestu, je potrebo opravil kar med tekom. "Sicer sem mislil, da bom izločil le nekaj plinov, v resnici pa sem si napolnil hlače." Danes svojega dejanja sploh ne obžaluje, a dodaja, da se je iz svoje lekcije nekaj le naučil: "Pred pomembno tekmo svetujem, da zvečer zaužijete blag laksativ in prehranski nadomestek vlaknin. Tako se vam bodo prebavila očistila pravočasno in prihranili si boste marsikatero zadrego."
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV