Voyager 1 je vstopil v medzvezdni prostor 25. avgusta 2012. Ves ta čas so Nasini znanstveniki čakali in preverjali odčitke iz tipal. Podvig bi bilo najlažje dokazati s podatki iz merilnika plazme oz. temperature, tlaka in gostote ioniziranih plinov okrog plovila. Težava je v tem, da ja omenjeno tipalo v okvari že od leta 1980. Med iskanjem načinov, kako bi spremembe vseeno dokazali, so se spomnili nekaterih dogodkov v preteklosti, ko so zaznali povečano radijsko aktivnost, ki je bila posledica sončevih izbruhov.
Na podlagi teh odčitkov so se strokovnjaki strinjali, da je sonda zakoračila v neznano območje ’’Nihče še ni bil v medzvezdnem prostoru. Tako je, kot bi potovali z nepopolnim turističnim vodnikom’’, je povedal vodja projekta Ed Stone. Po 25. avgustu 2012 je količina določenih delcev drastično upadla, močno pa se je povečalo sevanje kozmičnih žarkov.
Sonda je od Sonca oddaljena 19 milijard kilometrov. Zdi se veliko, a v vesoljskem žargonu smo ’’v dnevni sobi ravno vstali s kavča’’. Čez 300 let bomo dosegli rob Oortovega oblaka, kjer se rojevajo kometi, popotovanje skozi to gmoto kamenja pa nam bo vzelo nadaljnjih 30.000 let. Voyager 1 ni edini medzvezdni popotnik, ki smo ga naredili ljudje – tesno za petami mu je sorodna sonda Voyager 2.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV